Styl skandynawski, czyli minimalizm i funkcjonalność w jednym

styl skandynawski_krakula

Styl skandynawski zajmuje pierwsze miejsce na podium wśród nurtów wnętrzarskich. I nic dziwnego – jest on funkcjonalny, a zarazem niesamowicie uniwersalny. I mimo że na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco surowy, chłód przełamują w nim, tak naprawdę, barwne akcenty, natomiast minimalizm – starannie dobrane dodatki. Na czym jeszcze polega jego fenomen i dlaczego warto postawić na wykończenie wnętrz w stylu skandynawskim? Sprawdź.

Historia stylu skandynawskiego

Styl skandynawski został zapoczątkowany przez Carla Larssona, pochodzącego ze Szwecji malarza i architekta wnętrz. Artysta ten żył na przełomie XIX i XX wieku. Wszystko zaczęło się od momentu, gdy zaprezentował on szerszej publiczności swoje akwarele, na których przedstawił rodzinny dom, zaaranżowany wspólnie z żoną, Karin. Duże, odsłonięte okna, wszechobecna biel, drewniane meble, a także dodatki w pastelowych kolorach stały się dla naszych „sąsiadów” zza morza źródłem nieprzebranej inspiracji. Wykończenie mieszkania z bielą w roli głównej szybko stało się remedium mieszkańców północy na panujący przez wiele miesięcy chłód oraz słaby dostęp do światła słonecznego.

Wykończenie wnętrz w stylu skandynawskim

Minimalizm, funkcjonalność i bliskość natury – oto cztery założenia stylu skandynawskiego. Co więcej, we wnętrzach urządzonych w tym nurcie pojawiają się jedynie konieczne elementy wyposażenia. Oczywiście skandynawski dom nie jest całkowicie pozbawiony dodatków. Jego stylistykę dopełniają pewne dekoracje, jednak kluczowy jest tutaj umiar oraz przemyślana kompozycja. Każdy element wnętrza powinien być nie tylko piękny, ale i maksymalnie praktyczny. Skandynawowie chętnie sięgają również po wysokiej klasy surowce, tak, aby meble mogły posłużyć przez wiele lat, a czasem nawet pokoleń. Jasna kolorystyka umiejętnie łączy się tu z naturalnymi materiałami, a proste formy z minimalizmem barw, tworząc pełne świeżości wnętrze, w którym aż chce się przebywać!

Odmiany stylu skandynawskiego

  • Styl duński – wyróżnia się bogatą paletą barw. Drewniany kolor mebli idzie tu w parze z pastelowymi akcentami, tworząc wnętrze romantyczne, świeże i radosne.
  • Styl szwedzki – wnętrza są tutaj minimalistyczne i bardziej surowe w odbiorze, dominują w nich głównie odcienie bieli i naturalnego drewna,. Są one również wypełnione światłem, występują w nich nowoczesne i jednocześnie ekologiczne meble.
  • Styl fiński – ciekawy efekt wizualny tworzą tu kontrastowe zestawienia kolorów. Biel chętnie łączy się z czernią oraz grafitem, dzięki czemu wnętrza są niezwykle eleganckie. Nierzadko wykorzystuje się w nich również geometryczne motywy.

Dość popularne są również dwa inne warianty stylu skandynawskiego.

  • New nordic – to najpopularniejsza odmiana estetyki scandi, w której ściany są białe, w tym samym kolorze utrzymana jest również podłoga. Towarzyszą jej jasne meble oraz materiały inspirowane naturą, a także różnokolorowe dekoracje ścienne.
  • Dark nordic – jeśli chodzi o wykończenie wnętrz, biel jest tutaj bardzo istotnym kolorem, ale występuje obok ciemniejszych barw: granatu, antracytu czy też kobaltu.

Styl skandynawski zdołał wejść również w fuzję z innymi nurtami wnętrzarskimi.

  • Scandi boho – stanowi połączenie stylu skandynawskiego i boho, łatwo się do niego przekonać m.in. za sprawą takich dodatków jak podwieszane fotele, krzesła z wikliny oraz różnego rodzaju bibeloty inspirowane egzotycznymi wojażami.
  • Scandi chic – łączy cechy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego oraz glamour, można dostrzec w nim wiele elementów w kolorze złota, miedzi oraz mosiądzu – zarówno w wariancie matowym, jak i błyszczącym.
  • Styl skandynawski w wersji folk – jest to kombinacja wnętrz utrzymanych w duchu scandi oraz folkowym, kipi kolorami, prym wiodą tu różne elementy ze świata folkloru, w takich wnętrzach pojawiają się m.in. filcowe ozdoby, figurki czy nawet i wycinanki.

Meble w stylu scandi

Meble w stylu skandynawskim zachwycają umiejętnym połączeniem lekkości i stylu, a jednocześnie wyrafinowaniem oraz prostotą formy. Swoją bryłą zdecydowanie nie przeciążają pomieszczenia, wręcz przeciwnie – sprawiają, że prezentuje się ono bardzo subtelnie. Dobrze jest, jeśli meble zawierają różne schowki oraz szuflady – dzięki nim stają się jeszcze bardziej funkcjonalne.

Często we wnętrzach spotyka się scandi meble drewniane oraz tapicerowane. Nierzadko można natknąć się na pokrytą welwetowym obiciem sofę, osadzoną na smukłych, filigranowych nóżkach. Towarzyszą jej szafy oraz regały, w większości przypadków wykonane z bielonego drewna. Często w skandynawskich wnętrzach pojawiają się również meble z palet, które nie tylko interesująco się prezentują, ale i hołdują ekologicznym wartościom. Skandynawowie bardzo dbają o środowisko naturalne, a co za tym idzie – chętnie nadają meblom drugie życie.

Paleta barw w estetyce skandynawskiej

Kwintesencją aranżacji skandynawskich są jasne barwy, w tym przede wszystkim biel – pojawia się ona w bardzo wielu wydaniach: alpejskiej, alabastrowej, off-white. Można powiedzieć, że jest to kolor bazowy, który pięknie odbija światło oraz wizualnie powiększa przestrzeń – aspekt związany z przestronnością wnętrza jest tutaj również bardzo istotny. Często spotyka się także beże, ecru oraz szarości. Tego typu łagodne, świeże barwy doskonale zdają egzamin podczas skandynawskich, ponurych zim. W naszej szerokości geograficznej warunki pogodowe o tej porze roku są bardzo podobne, dlatego też skandynawskie rozwiązania znakomicie  sprawdzają się również i u nas.

Jeśli chodzi o wykończenie mieszkania w stylu skandynawskim, mile widziane są również kolory pastelowe, które często wykorzystuje się w postaci dekoracji. Chodzi tu głównie o delikatne błękity, rozbieloną zieleń, pudrowy róż. Łagodne tony wprowadzają do wnętrz wyjątkową aurę, a jednocześnie sprzyjają wyciszeniu oraz ukojeniu. Styl skandynawski nie boi się jednak również odważniejszych, intensywnych barw. Nieraz wykorzystuje się tu intensywną czerwień, energetyczną żółć, orzeźwiający turkus, stylowy granat czy nawet elegancką czerń.

Materiały w stylu skandynawskim

Styl skandynawski kocha naturalne materiały. Wiele elementów wykonanych jest w nim z drewna, które podkreśla związek mieszkańców domu z naturą. Oprócz tego surowiec ten umiejętnie ociepla pomieszczenie. Najlepiej, jeśli widoczne są na nim liczne sęki, słoje oraz pęknięcia. Dzięki temu wygląda on na materiał, który nie został poddany obróbce. Jego naturalny kolor może być zachowany, choć często spotyka się również drewno bielone. W centrum uwagi Skandynawów znajdują się takie jego gatunki jak brzoza, jesion, sosna, buk oraz świerk – wszystkie utrzymane w jasnych odcieniach.

Skandynawowie chętnie wykorzystują też potencjał wikliny oraz kamienia, które stosują głównie w postaci dekoracyjnych akcentów. Aby wnętrze stałe się bardziej przytulne, można zauważyć w mieszkaniach również bawełniane kretony, lniane płótna, a także wełniane dzianiny oraz plecionki z włókien roślinnych. Miękkie narzuty oraz pledy z grubym splotem sprawiają, że pomieszczenia stają się ciepłe, stylowe, a zarazem pełne harmonii. Nie brakuje również elementów szklanych i metalowych, jak i samej ceramiki – dzięki tym materiałom mieszkania są bardziej nowoczesne lub bardziej tradycyjne.

Styl skandynawski – bogactwo dodatków

Indywidualnego rysu nadają wnętrzom skandynawskim nowoczesne grafiki oraz rysunki, które – mimo że często oszczędne w formie – potrafią błyskawicznie wysunąć się na pierwszy plan. Poszczególne pomieszczenia zyskują charakteru dzięki ściennym kolażom oraz mini galeriom, utworzonym z ramek o różnej wielkości. Często pojawiają się w nich prywatne fotografie, ale też czarno-białe pejzaże oraz aforyzmy lub hasła motywacyjne.

O palmę pierwszeństwa w skandynawskim wnętrzu walczą również kolorowe, urozmaicone designerskimi wzorami poduszki. Często inspirację stanowi skandynawska flora i fauna – sowy, wilki i jelenie idą tu w parze z sosnami, brzozami oraz malowniczymi lasami. Motyw natury widoczny jest również w kształcie innych dodatków, np. wieszaków czy półek, przybierających nieraz kształt samych gałęzi. Wszystkie te elementy mają związek z miłością Skandynawów do natury, co znalazło odzwierciedlenie w tym prostym, a zarazem wyrafinowanym designie.

Oko we wnętrzach scandi przyciągają również motywy geometryczne, które pojawiają się zarówno na poduszkach, jak i na samych dywanach. Idealnym przykładem jest tutaj, chociażby koniczyna marokańska. Aby ocieplić wnętrze, Skandynawowie często decydują się także na świece zapachowe, które towarzyszą wieczorem domownikom przy ulubionej książce oraz kubku aromatycznej herbaty – nie tylko zapewniają wspaniały klimat, ale i wprowadzą mieszkańców w błogi nastrój. Skandynawowie znajdują dla nich miejsce w praktycznie każdym pomieszczeniu.

Warto zwrócić uwagę także na wspomniany już trend eko, który stanowi inspirację w wielu skandynawskich mieszkaniach. Chodzi tu m.in. o upcycling, dzięki któremu stare przedmioty zyskują nowe funkcje. Przykładowo, skrzynie po owocach można z powodzeniem wykorzystać jako regały na książki.

Rośliny we wnętrzu scandi

Gejzery, zorza polarna, jeziora polodowcowa… Skandynawskie krajobrazy zachwycają i inspirują. Warto ich cząstkę przenieść również do wnętrza – nie tylko w postaci florystycznych motywów, ale przede wszystkim w formie samych roślin. Będą one stanowiły efektowną dekorację wnętrza – wystarczy umieścić je w prostych, ceramicznych wazonach lub szklanych naczyniach.

Oświetlenie w estetyce skandynawskiej

Najlepiej rozświetlać wnętrza w stylu skandynawskim przy pomocy światła dziennego. Na północy nie ma go jednak za wiele, dlatego też nie bez powodu okna często nie mają zasłon i firan, czasem pojawiają się na nich jedynie lekkie rolety. Innych, nastrojowych źródeł światła warto poszukać w trzaskającym ogniem kominku, świeczkach na parapecie oraz w samych ażurowych latarenkach.

Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, warto zadbać o nie głównie w tych miejscach, w których toczy się życie. Najczęściej będą to więc lampy wykonane ze stopów metali bądź też z naturalnych materiałów. Dowolność jest tutaj dość duża, ponieważ we wnętrzach skandynawskich można znaleźć zarówno industrialne lampy na kablach, jak i modele z papieru, materiału, a nawet i drewna. Bardzo modne są również geometryczne lampy wiszące.

Styl skandynawski – salon

Kluczowym meblem w skandynawskim salonie jest oczywiście tapicerowana sofa. W niewielkich mieszkaniach dobrym rozwiązaniem okażą się funkcjonalne sofy modułowe, których wygląd możesz zmieniać w zależności od potrzeb. Co więcej, w wielu przypadkach pozwolą Ci one zaoszczędzić miejsce w domu. Klimat salonu uzupełni z pewnością lekki i praktyczny stolik kawowy, na którym można postawić pachnące świece i np. ceramiczną wazę. Obok tego mebla warto umieścić dywan, np. z marokańską kończyną, a nad nim powiesić abstrakcyjny, różnokolorowy obraz z geometrycznym motywem – styl skandynawski pozwala na nieskrępowaną zabawę z designem. W związku z tym wnętrze z powodzeniem ożywią także kolorowe fotele i pufy, które przełamią bazową, minimalistyczną paletę barw.

Styl skandynawski – sypialnia

Łóżko to centralny element sypialni skandynawskiej i to właśnie wokół niego organizuje się resztę przestrzeni. Powinno być duże, solidne, o prostej, wykonanej z drewna lub metalu konstrukcji (najczęściej bielonej). Jeśli pojawi się w nim zagłówek, to najlepiej, aby był minimalistyczny, pozbawiony pikowań i innych zdobień. Minimalistyczne powinny być również szafki lub stoliczki nocne, czerpiące garściami z tradycyjnego skandynawskiego rzemiosła – warto tu również pokusić się o niewielkie, acz bardzo nastrojowe lampki nocne. Meblom tym często towarzyszy wygodny fotel typu uszak, najlepiej z podnóżkiem, a także bajecznie miękki dywan, np. z owczej skóry. Zastanawiasz się w czym przechować drobiazgi? Przemyśl wybór pełnych uroków koszy z trawy morskiej lub bambusa – dzięki nim unikniesz zbędnego chaosu i schowasz różne przedmioty przed wzrokiem swoich gości.

Styl skandynawski – łazienka

Łazienka w stylu skandynawskim to wspaniała oaza relaksu. W jej centrum umiejscowiona jest często designerska, wolnostojąca wanna, dzięki której kąpiele są prawdziwą przyjemnością. Alternatywą dla wanny w niewielkich wnętrzach jest kabina typu walk-in, której może towarzyszyć duże lustro – im większa tafla, tym lepiej. Co więcej, może je umieścić np. w czarnej ramie. Na ścianie nieraz da się zauważyć również białe, ale też drewnopodobne płytki, dzięki którym łazienka staje się przytulna i ciepła w odbiorze. Często w tych pomieszczeniach gości również kamień. Nawiązuje on do surowego środowiska Skandynawii – doskonale łączy się zarówno z drewnianymi (i inspirowanymi drewnem) akcentami, jak i białymi ścianami. W tym nieco surowym anturażu znakomicie spisze się roślinność, która wniesie do wnętrza sporo świeżości. Łazienkę w stylu scandi często wypełnia również unoszący się w powietrzu aromat lawendy lub morskiej bryzy.

Styl skandynawski – kuchnia

Kuchnia w stylu skandynawskim jest świeża, lekka i elegancka. Aby jak najlepiej rozświetlić pomieszczenie, warto wykorzystać meble o jasnych, połyskujących frontach. Drewno występuje tu głównie w formie blatów, podłóg, krzeseł oraz stołów. Materiały te wspaniale komponują się również z wykonanym z metalu wieszaczkami oraz pojemnikami na przyprawy, a także z wiklinowymi koszyczkami. Ściany często są białe, gładkie oraz matowe. Całości dopełniają kolorowe akcenty, a więc np. zioła w doniczkach, kwiaty czy też pastelowa zastawa stołowa. W butelkach, wazonach i słoikach można przechowywać także przyprawy oraz suszone owoce. Dzięki nim oraz samym roślinom wnętrze nabierze życia. Czasem w kuchni pojawiają się również kontrastowe zestawienia barw np. w formie szachownicy na podłodze lub ciemniejszej jednej ściany.

Kreator wnętrz i specjalista w dziedzinie kompleksowego urządzania wnętrz. Od lat organizuje kompleksowe remonty dla swoich klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *