- Toalety przy placach zabaw w każdej dzielnicy, Zasadźmy wspólnie Las Krakowian! i Zielone Płuca Krakowa – zielona każda dzielnica – to właśnie te projekty ogólnomiejskie zyskały w tym roku najwięcej głosów. Ich realizacja będzie kosztować prawie 3,5 mln zł.
- Krakowianie spośród 600 przełożonych do głosowania zadań wybrali łącznie 180 – 167 o charakterze dzielnicowym i 13 ogólnomiejskich.
- Choć frekwencja była lepsza niż w ubiegłym roku, w dalszym ciągu nie można uznać tego za zryw społecznego zaangażowania. O realizacji projektów BO zadecydowało bowiem ponad 51 tys. osób (w 2020 roku o 6 tys. mniej). Przypomnijmy, że samych zameldowanych mieszkańców Krakowa jest ponad 700 tys.
Budżet Obywatelski 2021 – przegląd zwycięskich projektów
Wśród wszystkich zwycięskich projektów nie brakuje zadań wspomagających lokalne służby (zakup sprzętu dla straży pożarnej), rozwoju miejskich bibliotek (nowe książki i gry planszowe), rozbudowy infrastruktury sportowej (boiska, siłownie na świeżym powietrzu, stacje napraw dla rowerów), czy wprowadzenia różnorakich inicjatyw dla mieszkańców (wspólne zajęcia sportowe, darmowe kino plenerowe). Mimo to Budżet Obywatelski 2021 to przede wszystkim projekty o tematyce ekologicznej, a więc dotyczące parków, zasadzenia nowych drzew i krzewów, czy „zazielenienia” przystanków komunikacji miejskiej. Stanowiły one aż 39 proc. wygranych zadań. Tendencja dotycząca wyborów krakowian uległa zmianie w ciągu ostatnich lat. Przy pierwszych edycjach BO znacznie częściej wybierano bowiem realizacje w zakresie rozwoju miejskiej infrastruktury.
Najwięcej głosów w poszczególnych dzielnicach miasta zdobyły następujące projekty:
- Stare Miasto – Sadzimy drzewa i krzewy w Dzielnicy I
- Grzegórzki – 100 drzew dla Dzielnicy II Grzegórzki!
- Prądnik Czerwony – Zielona 3 Dzielnica – III edycja
- Prądnik Biały – Zazieleniamy Prądnik
- Krowodrza – Zielone Płuca Krowodrzy
- Bronowice – Dolina Rudwa dla pieszych i rowerzystów! Nowy etap
- Zwierzyniec – Boisko o jakim marzycie
- Dębniki – 100 dzrew dla Dzielnicy VII Dębniki!
- Łagiewniki-Borek Fałęcki – Park w Łagiewnikach – etap IV
- Swoszowice – Budowa nowych miejsc rekreacji na trzech osiedlach Dzielnicy X
- Podgórze Duchackie – 450 tys. złotych na Park Kurdwanowski
- Bieżanów-Prokocim – Zróbmy sobie park – etap II
- Podgórze – Płaszowskie bulwary wiślane
- Czyżyny – 1000+ nowych drzew i krzewów w dzielnicy
- Mistrzejowice – Nasz Park nasza EkoSfera-Park kieszonkowy os. Piastów
- Bieńczyce – Oświetlmy najniebezpieczniejsze zakamarki w Bieńczycach
- Wzgórza Krzesławickie – Wykonanie nakładki bitumicznej z podbudową na ul. Łazowej
- Nowa Huta – Bezpieczny ratownik – Bezpieczny Nowohucianin
Listę wszystkich zwycięskich projektów można znaleźć w tym miejscu.
Powód do dumy i … wątpliwości
Choć miasto uruchomiło 120 punktów do głosowania, większość krakowian oddała głosy przez Internet. Najliczniejszą grupę głosujących stanowiły osoby w przedziale wiekowym 26-45 lat. Frekwencja w grupie do 15 lat, która wyniosła ponad 10 procent, to dobry znak na przyszłość, taka wzrastająca świadomość młodych ludzi, żeby zadbać o swoje miasto i otoczenie – zauważył Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Niektórzy internauci mają jednak wątpliwości co do formy głosowania na projekty BO. Ich zdaniem brak jakichkolwiek wymogów co do wieku głosujących sprawia, że nieraz to rodzice decydują w imieniu swoich dzieci.