Osoby znużone prostymi meblami o nowoczesnych kształtach oraz minimalistycznym wystrojem z pewnością zainteresuje styl rustykalny. Odpowiednie urządzenie wnętrza pozwoli im poczuć się we własnym mieszkaniu jak podczas wakacji na wsi.
Styl rustykalny dobrze odzwierciedla ideę domu, który powinien być wygodny i przytulny, a przy tym pozytywnie wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie jego mieszkańców. Styl ten przemawia do tradycjonalistów, którzy cenią naturalne materiały. Ważnymi elementami mieszkania urządzonego w taki sposób są kominek i duży stół. Miejsca te kojarzą się z ciepłem domowego ogniska, gromadząc wokół siebie całą rodzinę. Stół nawiązuje również do staropolskiej gościnności, w myśl której dla każdego przybysza powinno znaleźć się odpowiednie miejsce. Zgodnie z tym założeniem szczególne znaczenie ma kuchnia. Jeśli jej wielkość na to pozwala, można w niej nie tylko przygotowywać posiłki, ale i wspólnie je spożywać. Przytulny nastrój tworzy w kuchni piec kaflowy. Dlatego właścicielom starych mieszkań nie zaleca się usuwania tego elementu w ramach remontu. Klimatyczny piec może stać się centralnym punktem rustykalnej kuchni.
Styl rustykalny wykorzystuje potencjał naturalnych materiałów
O niepowtarzalnym nastroju, jaki panuje w rustykalnych mieszkaniach, w dużej mierze decydują naturalne materiały wykorzystane do wykończenia wnętrza. Ściany maluje się na stonowane kolory, takie jak biel, odcienie beżu czy szarości. Można je ozdobić również za pomocą boazerii albo w niektórych miejscach zostawić fragment odkrytej cegły. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w kuchni. Dobrze będzie wyglądać również zastosowanie naturalnych kamieni. Jeśli jest to możliwe, warto zachować widoczne drewniane elementy konstrukcji, takie jak belki.
Drewno dominuje również w przypadku mebli. Najlepiej wygląda nielakierowane lub pomalowane bezbarwnym preparatem, tak by widoczne były naturalne słoje. Proces obróbki nie powinien być zbyt dokładny. Surowe, nieociosane deski będą się znakomicie prezentować w mieszkaniu stylizowanym na wiejską chatę. Wdzięcznym materiałem jest również wiklina, z której można wykonać piękne, wyplatane krzesła czy fotele, a nawet niewielkie półki na lżejsze książki. Wiklinowe kosze pomieszczą drobiazgi, ułatwiając zachowanie porządku. Plastikowe doniczki na kwiaty warto zastąpić ceramicznymi lub drewnianymi, a błyszczące, syntetyczne tkaniny wymienić na wykonane z lnu czy wełny. Mile widziane są również koce i narzuty, najlepiej w kolorach występujących w naturze.
Kwitnący ogrodu przywodzi styl rustykalny
Trudno wyobrazić sobie wiejską chatę inaczej niż w otoczeniu pięknego ogrodu pełnego kwiatów. Drewniany płot nieodłącznie kojarzy się z towarzyszącymi mu wysokimi malwami. Trudno wyobrazić sobie duży ogród w centrum miasta. Właściciele balkonów i tarasów maja jednak szansę, by stworzyć jego namiastkę, wykorzystując rośliny, które można hodować w donicach. Jeśli powierzchnia balkonu na to pozwoli, można pokusić się nawet o urządzenie małego ogródka warzywnego w specjalnych skrzynkach. Inna opcja to przeniesienie ogrodu do wnętrza. W jaki sposób to zrobić? Po pierwsze warto zadbać o to, by na stole stały świeże, cięte kwiaty, na parapetach zaś rośliny doniczkowe.
Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie florystycznych motywów jako ozdoby przedmiotów użytkowych, np. dywanów, poduszek czy naczyń w kuchni. Niezwykły potencjał charakteryzuje obrazy lub fotografie przedstawiające naturalne krajobrazy albo sceny z pracy na roli. Rośliny mają nie tylko walor wizualny, ale i zapachowy. Warto go wykorzystać, umieszczając w kuchni suszone zioła lub stawiając na parapetach doniczki z lawendą.
Znaczenie rękodzieła
Najlepszą ozdobą wnętrz w stylu rustykalnym są przedmioty wykonane ręcznie. Z wiejskim klimatem nieodłącznie kojarzą się świątki, czyli drewniane rzeźby, wykonane przez twórców ludowych, najczęściej samouków, przedstawiające postacie religijne. Miłośnikom ręcznie wyszywanych przedmiotów z pewnością przypadną do gustu śnieżnobiałe serwety zdobione haftem richelieu lub obrazy i makatki wyszyte krzyżykami czy haftem gobelinowym.
Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z liczbą bibelotów. Ich nadmiar sprawi, że trudniej będzie zauważyć walory poszczególnych elementów, za to pojawi się wrażenie chaosu. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie takich przedmiotów, które posiadają walory użytkowe, a jednocześnie artystyczny sposób ich wykonania sprawia, że stanowią ozdobę wnętrza. Ciekawym połączeniem waloru zdobniczego z użytecznością będzie umieszczenie haftowanych ornamentów na pościeli albo ściereczkach czy ręcznikach. Inny przykład to ręcznie wykonane abażury lub drewniane, rzeźbione przyprawniki. Gliniane dzbany czy garnuszki mogą pełnić funkcję np. wazonu na kwiaty.
Nawiązanie do przeszłości a styl rustykalny
Wnętrze w stylu rustykalnym nawiązuje do dawnych czasów, dlatego dobrze komponują się z nim antyki lub przedmioty postarzane albo tylko nawiązujące do przeszłości. Dawne meble czy zabytkowy kufer nadadzą wnętrzu niepowtarzalny wyraz. Ważne są również drobiazgi. Dobrze będą się prezentować świece (najlepiej z prawdziwego, pszczelego wosku) albo lampy naftowe. Wiele możliwości daje wybór zegara. Duży, rzeźbiony zegar z wahadłem sam w sobie stanowi niezwykły element wystroju. Właściciele bardziej kameralnych mieszkań mogą wybrać mniejszy, ścienny, np. z kukułką. Nie oznacza to jednak, że należy pozbywać się wszystkich udogodnień XXI w. Sztuka polega na tym, by odpowiednio wkomponować je w naturalne otoczenie. Podstawą będzie schowanie wszystkich kabli. Sprzęt AGD można umieścić w szafkach, by nie kontrastował nadmiernie z pozostałymi elementami wyposażenia.
Uniwersalne rozwiązania
Urządzenie wnętrza w stylu rustykalnym bez wątpienia łatwiejsze jest w przypadku domu jednorodzinnego. Już na etapie projektowania można tu zaplanować wielkość kuchni czy wygospodarować pokoje na klimatycznym poddaszu, gdzie łatwo wyeksponować drewniane belki. Przed najprostszym zadaniem stoją właściciele domów z bali. Do wnętrza takiego obiektu wystarczy dopasować odpowiednie wyposażenie, a na zewnątrz urządzić nastrojowy ogród. Jednak mieszkańcy osiedli również mają możliwość, by przenieść fragment sielskiego krajobrazu do własnego mieszkania. Wystarczy przemyślany dobór umeblowania i ręcznie wykonanych dodatków, trochę kwiatów i odrobina wyobraźni, by znów poczuć się jak w dzieciństwie, podczas beztroskich wakacji na wsi.