- Kraków jest najprężniej działającym miastem w regionie. Według badań przeprowadzonych przez Cushman & Wakefield i Vastint jest chętnie wybierany do nauki oraz pracy. To również polska kolebka startupów.
- Krakowskie środowisko biznesowe stanowi ważny ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej, szczególnie w branży nowoczesnych usług dla biznesu. W rankingu zyskało wysoką ocenę 6,7/10 punktów.
Szczegółowa analiza
W czasie tegorocznego badania Business Environment Assessment Study Kraków i jego środowisko biznesowe poddano szczegółowej ocenie. Pod uwagę brano takie czynniki jak infrastruktura, dostępność oraz jakość przestrzeni biurowej, oferta edukacyjna, potencjał biznesowy, możliwości rynku pracy, a także oferowane wsparcie administracji publicznej.
Przedstawiciele działających w mieście firm najwyżej ocenili potencjał edukacyjny Krakowa. Otrzymał on 7,9/ 10 punktów. Nic dziwnego – w końcu w stolicy Małopolski mieszczą się aż 23 uczelnie wyższe, w tym jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie oraz ciesząca się uznaniem na całym świecie Akademia Górniczo-Hutnicza. Obecnie w Krakowie studiuje prawie 130 000 studentów. Wielu z nich kształci się na kierunkach technicznych, związanych z branżą IT, finansami oraz zarządzaniem. To z pewnością dodatkowo wpłynie na potencjał biznesowy miasta w najbliższych latach.
Na kolejnych miejscach w rankingu znalazł się potencjał zatrudnienia (7,1 pkt.) potencjał biznesowy (7,0 pkt.) oraz ocena lokalizacji jako dobrego miejsca do życia (6,9 pkt.).
Kraków ma słabe wsparcie administracji publicznej
Najsłabiej, bo zaledwie na połowę możliwych punktów oceniono wsparcie administracji publicznej. Dariusz Madej, reprezentujący firmę Cushman & Wakefield docenia jednak inne walory miasta.
Kraków ma bardzo wydajną i efektywną komunikację miejską oraz nowoczesne międzynarodowe lotnisko, które w latach 2018-2019 obsłużyło ponad 8 mln pasażerów rocznie. Miasto jest także dobrze skomunikowane drogowo oraz kolejowo z resztą Polski. Atutem Krakowa jest niewątpliwie jego położenie w sąsiedztwie autostrady A4, dzięki czemu jest też rozpoznawalnym ośrodkiem logistycznym – ocenia. Krakowski rynek biurowy postrzegany jest jako topowa lokalizacja dla firm świadczących usługi dla biznesu, które chcą rozwijać się w sektorze nowoczesnych technologii czy R&D. Motorem napędowym rynku biurowego jest popyt z sektora usług SSC/BPO, głównie w segmencie Business Services oraz IT, ale również R&D, call i service center – dodaje.
Jak krakowskie środowisko biznesowe radziło sobie w czasie pandemii?
Okazuje się, że mimo trudności związanych w koronawirusem, Kraków nie stracił wiele w oczach badanych. Tegoroczny wynik jest jedynie o 0,2 pkt. gorszy, niż w 2019 r. Pandemia zwiększyła w pewien sposób możliwości Krakowa poprzez angażowanie ludzi z regionu pracujących zdalnie. Obecna sytuacja nie wpłynęła znacząco na rozwój współpracy pomiędzy uczelniami biznesem i miastem. W dalszym ciągu branża IT przyciąga ludzi z całej Europy. Perła Małopolski nieustannie przyciąga inwestorów – uważa Sebastian Wysocki z Engineering & Operations Antal.