Czy krakowski rynek biurowy radzi sobie z pandemią? Podsumowanie I półrocza 2021 roku

krakowski rynek biurowy_krakula
  • Całkowity zasób nieruchomości komercyjnych w stolicy Małopolski wynosi obecnie 1 599 200 mkw. To najlepszy wynik spośród wszystkich miast regionalnych (oprócz Warszawy).
  • Kraków cieszy się dużym zainteresowaniem najemców – w II kwartale 2021 roku popyt na powierzchnie biurowe wyniósł ponad 47 tys. mkw., natomiast w ujęciu półrocznym – 74,1 tys. mkw.
  • Największymi inwestycjami biurowymi oddanymi do użytku w ciągu ostatniego półrocza były Tertium Business Park III (B), Equal Business Park D, Ocean Office Park oraz Lubicz I Business Centre.

Krakowski rynek biurowy w I kwartale 2021 roku

W pierwszych miesiącach 2021 roku w stolicy Małopolski ukończono realizację trzech projektów biurowych. Dostarczyły one miastu 21 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Największe umowy zawarł poufny najemca biura o metrażu ponad 11 tys. mkw. w kompleksie Korona oraz firma IBM, która renegocjowała warunki wynajmu powierzchni w obiektach Galileo, Newton i Edison. Mimo to w odniesieniu do analogicznego okresu 2020 roku metraż biurowców będących w budowie zmalał o kilkadziesiąt tysięcy mkw.

Niestabilna sytuacja pandemiczna spowodowała, że wielu najemców powierzchni biurowych zdecydowało się renegocjować umowy bądź przedłużać je wyłącznie krótkoterminowo (12-36 miesięcy). Spopularyzował się również trend podnajmu. Według JLL w Krakowie wolumen tego typu transakcji w ujęciu największych rynków regionalnych wyniósł aż 25 proc. (przy czym Warszawa jest liczona osobno). Niewykluczone, iż jest to konsekwencja faktu, że to właśnie w Krakowie najemcy musieli i w dalszym ciągu muszą płacić najwyższe miesięczne czynsze (14-15,5 €/mkw.).

Dobry II kwartał?

Krakowski rynek biurowy również w okresie kwiecień-czerwiec zanotował satysfakcjonujące transakcje. Umowę na wynajem ponad 15 tys. mkw. w obiekcie Kapelanka 42A odnowił poufny najemca z sektora bankowego. Z kolei firma świadcząca usługi biznesowe renegocjowała warunki wynajmu biura o powierzchni prawie 13 tys. mkw. w Kazimierz Office Center. Przedstawiciele firm doradczych wskazują, że zniesienie pandemicznych restrykcji umożliwiło wielu firmom przynajmniej częściowy powrót do biura.

Jednocześnie dodają, że sytuacja na rynku biurowym nie jest w pełni stabilna. W ujęciu kw./kw. zwiększyła się bowiem ilość niewynajętych powierzchni komercyjnych, a deweloperzy rozpoczęli w 2021 roku mniej inwestycji niż w latach ubiegłych. Jeśli spadek aktywności się utrzyma, w następnych latach na rynku może wystąpić luka podażowa.

***

Powyższe dane pochodzą z raportów udostępnionych przez Polską Izbę Nieruchomości Komercyjnych, a także firmy doradcze rynku biurowego (CBRE, Colliers, Cresa, Cushman&Wakefield, Knight Frank, JLL, BNP Paribas Real Estate oraz Savills).

Redaktor prowadząca "Krakowskiego Rynku Nieruchomości"

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *