Fort 31 „Św. Benedykt” niszczeje. ZBK nie ma pomysłu na rewitalizację

Fort 31 „Św. Benedykt”
  • W skład historycznego Szlaku Twierdzy Kraków wchodzi 100 zabudowań militarnych, w tym ponad 38 fortów. Niestety część z nich od lat nie jest zagospodarowana, a ich stan pozostawia wiele do życzenia.
  • Jakiś czas temu pisaliśmy o nowohuckim Forcie Batowice, dla którego Zarząd Budynków Komunalnych zaplanował masową wycinkę drzew. Dziś przybliżamy historię Fortu Świętego Benedykta, który miał zostać sprzedany bez zgody Rady Dzielnicy Podgórze oraz mieszkańców. 

ZBK wyprzedaje zabytki

Fort 31 „Św. Benedykt” znajduje się na Wzgórzu Lasoty w Dzielnicy Podgórze. Ma ponad 160 lat i – jak wszystkie zabudowania należące do Twierdzy Kraków – pozostaje pod nadzorem konserwatorskim. Fort nie pełni żadnej funkcji, od lat stoi pusty i niszczeje. ZBK na problem z utrzymaniem budynków, w związku z tym stara się znaleźć dla nich nowego inwestora. Tak było w przypadku Fortu 48 Batowice. Jego rewitalizację częściowo miały pokryć środki pochodzące ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków. Do dziś jednak nie przedstawiono pomysłu na jego zagospodarowanie. Po protestach przeciwko wycince drzew zorganizowanych przez mieszkańców Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice postanowiła przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące ewentualnych dalszych działań. 

Okazuje się, że podobny los miał czekać Fort 31 „Św. Benedykt”. ZBK zdecydował o jego sprzedaży, lecz, co wzbudziło spore kontrowersje, bez konsultacji z Radą Dzielnicy XIII Podgórze. Nowym właścicielem miał się stać prywatny inwestor. Jak mówi radny Jacek Młynarz, sprawa wypłynęła przypadkiem: Od kilku lat regularnie składam zapytanie do Zarządu Budynków Komunalnych: co dzieje się z fortami podgórskimi? Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że Fort Benedykt miasto planuje sprzedać. Ta informacja zelektryzowała aktywistów i Radę Dzielnicy Podgórze – ocenia radny. W efekcie podjęliśmy uchwałę negującą plany sprzedaży i wzywającą prezydenta do pozostawienia fortu, ale także całego przyległego terenu w rękach miasta, aby przeznaczyć go dla potrzeb publicznych mieszkańców – dodaje. 

Jaka przyszłość czeka Fort 31„Św. Benedykt”?

Inwestor wycofał się z transakcji, a Fort 31 „Św. Benedykt” dalej stoi pusty. Jaki los go spotka? Duży wpływ będą na to mieli mieszkańcy, ponieważ projekt rewitalizacji zgłoszono do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Przedstawiciel grupy Akcja Ratunkowa Dla Krakowa Maciej Fijak ma już pewną wizję: Moim zdaniem jest to miejsce z fantastycznym potencjałem i widziałbym tu mix funkcji. Chciałbym bardzo, żeby takie żyjące miejsce na mapie dzielnicy było miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych, dyskusji , miejscem, gdzie można usiąść podczas wieczornego spaceru, wypić ciepłą kawę i zjeść ciastko – przekonuje aktywista. Miejsce jest rewelacyjne, jest olbrzymia przestrzeń na zewnątrz i niezwykłe wnętrza w środku – dodaje.

Fot. Piotr Tomaszewski, fly4pix.pl – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl.

Redaktor KRN Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *