W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się mieszkania 1-pokojowe. Oferty deweloperów zawierają wnętrza z osobną kuchnią lub lokale typu studio, gdzie w jednym pomieszczeniu mieści się również aneks kuchenny. Funkcjonalna kawalerka jest prawdziwym wyzwaniem dla właścicieli i projektantów wnętrz.
W mieszkaniach zawierających niewielką liczbę pomieszczeń, często jedno wnętrze musi spełniać jednocześnie kilka funkcji. Jak połączyć je ze sobą?
Funkcjonalna kawalerka powinna mieć oddzielne strefy
Pierwsza opcja zakłada wydzielenie stref, służących do wykonywania różnych czynności. Pod ścianą możemy ustawić łóżko, oddzielone od pozostałej przestrzeni za pomocą kotary czy regału z książkami. W innym miejscu znajdzie się biurko, przy którym będziemy pracować, zaś osobny kącik przeznaczymy na jadalnię, strefę wypoczynku i spotkań ze znajomymi. Poszczególne strefy można wyróżnić, odpowiednio ustawiając meble lub symbolicznie zaznaczając je, np. za pomocą niewielkich dywanów. Rezygnując ze ścian działowych, zyskamy wrażenie większej przestrzeni, a jednocześnie zachowamy funkcjonalny podział powierzchni, charakterystyczny dla mieszkań posiadających większą liczbę pomieszczeń. Należy jednak uważać, by nie zgromadzić zbyt wielu przedmiotów. Wszystkie strefy muszą być niewielkie. W ich zagospodarowaniu najlepiej sprawdzą się proste, lekkie meble, bez wyszukanych ozdób, które mogłyby stwarzać wrażenie chaosu. Warto również postarać się, by umeblowanie w całym wnętrzu tworzyło harmonijną całość.
Funkcjonalna kawalerka – jedna przestrzeń, wiele funkcji
Innym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z wydzielonych stref na rzecz wnętrza, które pełni różne funkcje, w zależności od aktualnej potrzeby. Na tę opcję decydują się zwłaszcza właściciele mieszkań o bardzo małej powierzchni. Tutaj kluczową rolę odgrywają różnego typu schowki, pozwalające ukryć aktualnie nieużywane przedmioty. Mile widziane są również takie meble, które mogą służyć do wykonywania kilku czynności. Lepiej niż łóżko sprawdzi się tu elegancka wersalka, na której w nocy można spać. W ciągu dnia, po schowaniu pościeli, stanie się ona meblem wypoczynkowym i miejscem dla gości. Wybierając stół, warto poszukać takiego modelu, który jednocześnie będzie pełnił funkcję biurka oraz miejsca przygotowywania i jedzenia posiłków.
Na rynku można znaleźć również meble przystosowane specjalnie do niewielkich wnętrz. Przykład stanowi zabudowa aneksu kuchennego z dodatkowymi blatami, które można wsuwać i wysuwać jak szuflady. Podobną funkcję pełnią nakładki montowane na zlewie. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest łóżko chowane w ścianie lub szafie. W ciągu dnia eleganckie drzwi od szafy nie przyciągają wzroku, zaś wieczorem, po rozłożeniu konstrukcji, uzyskujemy wygodne łóżko, nad którym mieszczą się półki na osobiste drobiazgi, niedostępne dla gości. Inne opcje to kombinacja łóżka i biurka lub łóżka i sofy, a nawet meble łączące w sobie funkcje wszystkich trzech elementów. Takie rozwiązania sprawdzą się nie tylko w kawalerkach, ale również w niewielkich pomieszczeniach, charakterystycznych np. dla mieszkań kompaktowych.
Stosowanie przemyślanych rozwiązań
Nawet niewielkie mieszkanie można zagospodarować w sposób funkcjonalny i estetyczny, zapewniający mieszkańcom komfort użytkowania. Najważniejsze jest odpowiednie przemyślenie układu danego pomieszczenia i właściwe zaplanowanie umeblowania, które powinno spełniać swoje funkcje użytkowe, nie zajmując przy tym zbyt dużej przestrzeni.
Z szacunkiem i podziwem ślędzę twego bloga, uważnie czytam wszystkie posty, to jest dobra i właściwa droga budować dydaktyczne „mosty”.