Dobrze dobrane łóżko dla dziecka pozwala na zdrowy sen, konieczny do wykonywania codziennych aktywności. Jednocześnie odpowiednie podparcie kręgosłupa pozwala zachować prawidłową postawę, co pozytywnie wpływa na zdrowie. Aktualnie rynek oferuje całą gamę rozwiązań dostosowanych do dziecięcych pokoi. Bogactwo kształtów i kolorów sprawia, że niekiedy trudno zdecydować się na konkretny model.
Łóżko dla dziecka a może kanapa lub narożnik?
Kanapa czy stylowy narożnik sprawdzają się zwłaszcza w niewielkich pokojach. W czasie snu służą za łóżko, zaś w dzień stają się ładnym i wygodnym siedziskiem. Wiele modeli zawiera schowki, w których można ukryć pościel, co ułatwia utrzymanie porządku, a tym samym pozytywnie wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni w pokoju. Część nabywców uważa jednak, że tradycyjne łóżko jest zdrowszą opcją, ponieważ pozwala na dobór odpowiedniego materaca o twardości dopasowanej do wagi dziecka. Gdy materac przestanie spełniać swoją funkcję, będzie można kupić nowy, bez konieczności wymiany całego mebla do spania. Wiele wersalek natomiast jest przystosowanych do tego, by na co dzień na nich siedzieć, a spać jedynie okazjonalnie.
Troska o bezpieczeństwo
Wybierając łóżko dla dziecka, należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Mebel powinien być wykonany z trwałych materiałów, które nie zostały pokryte toksycznymi farbami i lakierami. Powierzchnia łóżka powinna być gładka, co istotne zwłaszcza w przypadku drewnianych modeli. Deski muszą być pozbawione drzazg i nierówności. Warto zwrócić uwagę również na to, by mebel nie posiadał ostrych kantów. Pamiętajmy, że dziecięca sypialnia nie jest miejscem przeznaczonym wyłącznie do spania, ale i do zabawy, podczas której może dojść do wypadku. Dziecko powinno być bezpieczne również w czasie snu, dlatego w przypadku młodszych mieszkańców, które śpiąc, często zmieniają pozycję, warto przemyśleć zamontowanie barierki, uniemożliwiającej ewentualny upadek. Bez względu na wiek dziecka, barierka konieczna jest w przypadku łóżka piętrowego.
Jaki powinno mieć rozmiar łóżko dla dziecka?
Wybierając wymiary łóżka dla dziecka, możemy zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Pierwsze polega na zakupie niewielkiego mebla, np. o wymiarach 70×160 cm. Taka opcja pozwala zaoszczędzić nieco wolnego miejsca w pokoju, jednak w przyszłości trzeba będzie liczyć się z kolejnym wydatkiem, gdy łóżko okaże się już za wąskie albo zbyt krótkie. Jeśli jednak dziecko ma młodsze rodzeństwo, wówczas po otrzymaniu mebla dla dorosłych, stary odda siostrze lub bratu. Drugie rozwiązanie zakłada zakup łóżka o standardowych wymiarach 90×200 cm. Jeśli rozmiary pokoju na to pozwalają, warto zdecydować się na taką opcję. Wiąże się ona z większym komfortem, a ponieważ nie zakłada dodatkowego wydatku w kilkuletniej perspektywie, pozwala na wybór nieco droższego i solidniejszego modelu, który posłuży przez długie lata. Wiele dzieci lubi, gdy przy zasypianiu towarzyszą mu rodzice. Większe łóżko pozwoli mamie lub tacie wygodnie usiąść lub położyć się w czasie opowiadania wieczornej bajki.
Praktyczne rozwiązania
Choć łóżko zajmuje stosunkowo dużą powierzchnię w pokoju, odpowiednia aranżacja pozwoli zyskać dzięki niemu dodatkową przestrzeń do przechowywania. Najprostszym sposobem jest umieszczenie pod meblem pojemnej szuflady, która pomieści np. pościel albo zabawki. Inna opcja to wybór łóżka na antresoli, pod którym będzie można ustawić szafki albo wygodny fotel. Warto przemyśleć zamówienie zestawu szafek i łóżka, zaprojektowanego z uwzględnieniem wymiarów pomieszczenia, w którym zostaną umieszczone. Ponieważ pod łóżkiem może być utrudniony dostęp do światła dziennego, nie będzie to najlepsze miejsce na biurko, przy którym dziecko odrabia zadania domowe. Zamiast stosowania antresoli, można zdecydować się nad łóżko piętrowe, które dobrze sprawdzi się w pokoju dzielonym przez rodzeństwo. Wiele możliwości dają również modele, z których dodatkowe łóżko wysuwa się jak szuflada.
Przestrzeń dla wyobraźni
Łóżko dla dziecka nie jest tylko miejscem do spania. W oczach małego odkrywcy może przemienić się w zamek, namiot czy nawet statek piratów. Wyobraźni można trochę pomóc. Na rynku dostępne są łóżka dziecięce o nietypowych kształtach. Przykładowo, materac można umieścić w ramach przypominających samochód albo łódź. Specjalny dach zamieni łóżko w domek, a antresola pozwoli wyobrażać sobie, że został on umieszczony na drzewie. Takie rozwiązania z pewnością ucieszą młodego lokatora i spodobają się odwiedzającym go kolegom i koleżankom. Warto jednak pamiętać, że z tak nietypowych łóżek szybko się wyrasta. Warto zatem zastanowić się, jak długo mebel ma służyć dziecku i czy nie znudzi mu się zbyt szybko.
Proste, ale oryginalne łóżko dla dziecka
Można też zastosować bardziej elastyczne sposoby uatrakcyjnienia łóżka. Przykład stanowi baldachim, który pozwoli dziewczynce wyobrażać sobie, że jest prawdziwą królewną, a chłopcu stworzy przestrzeń do zabawy w Indian. Kiedy dziecko wyrośnie już z takich atrakcji, baldachim będzie można po prostu odpiąć. Jeśli natomiast w pokoju dziecięcym chcemy umieścić łóżko na antresoli, ciekawym urozmaiceniem będzie poszukanie modelu połączonego ze zjeżdżalnią. Rano zjazd z góry z pewnością jest bardziej atrakcyjny niż schodzenie po tradycyjnej drabince. Warto jednak pamiętać, by poszukując nietypowych rozwiązań, zachować umiar i zdrowy rozsądek.
Wybierając łóżko dla dziecka, kierujmy się rozsądkiem
Zachowanie względów bezpieczeństwa oraz zapewnienie prawidłowego podparcia dla kręgosłupa to najważniejsze cechy, na jakie należy zwrócić uwagę, planując zakup łóżka dla dziecka. Istotne są również względy praktyczne, takie jak oszczędność miejsca i dobór odpowiednich wymiarów mebla. Nie można jednak zapomnieć także o walorach estetycznych — warto pamiętać, że łóżko może stanowić doskonałe miejsce do zabawy, a jednocześnie jest wizytówką dziecięcej sypialni.