Generalny Konserwator Zabytków uchylił wydaną przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków decyzję, którą zaskarżył Kraków. Jak się bowiem okazuje kładka pieszo-rowerowa pomiędzy Ludwinowem a Kazimierzem stała się przedmiotem sporu. Czy inwestycja dojdzie do skutku?
Jeżeli od decyzji Generalnego Konserwatora Zabytków nie pojawi się odwołanie w ciągu miesiąca, będzie można powrócić do działań związanych z budową kładki pieszo-rowerowej w Krakowie, która ma połączyć Ludwinów z Kazimierzem.
Kładka pieszo-rowerowa Ludwinów-Kazimierz i jej historia
W 2018 r. pozytywna decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotycząca realizacji kładki pieszo-rowerowej Ludwinów-Kaziemierz została poddana analizie Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wynikało to z tego, iż kładka przebiegałaby w otoczeniu obszaru UNESCO. Tym samym postępowanie administracyjne związane z pozwoleniem konserwatorskim ruszyło ponownie. Skutkiem tego było uchylenie decyzji z marca 2018 r. przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, co nastąpiło w styczniu br. Zdaniem konserwatora za uchyleniem decyzji przemawiał nowy aspekt sprawy, jakim okazała się opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Kolejnym argumentem były także zapisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Następnym krokiem w sprawie kładki pieszo-rowerowej w Krakowie było odwołanie, jakie miasto Kraków skierowało do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zarząd Inwestycji Miejskich był zdania, że potraktowanie opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków było błędne. Według interpretacji Konserwatora kładka miałaby negatywnie oddziaływać na wartość zabytkowego centrum miasta. Natomiast oryginalna opinia wskazywała jedynie na ewentualność zaistnienia negatywnego wpływu tejże konstrukcji.
Na stronie Krakowa można znaleźć wiadomość informującą, że pozwolenie konserwatorskie wydane 14 marca 2018 r. jest ważne. Tym samym prace wiążące się z realizacją inwestycji mającej połączyć Ludwinów z Kazimierzem mogą postępować. Zgodnie z tym Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków powinien rozpocząć starania o wydanie pozwolenia na wykonanie projektu zagospodarowania terenu. Mowa o obszarze bulwarów, obejmującym bulwary Inflancki i Wołyński.
Jednocześnie w toku pozostaje postępowanie rozpoczęte 8 czerwca 2018 r., toczące się w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa. Dotyczy ono wydania pozwolenia na budowę kładki z towarzyszącymi jej instalacjami oraz sieciami, które z nią kolidują i które wymagają w związku z tym przebudowy.