- W tę sobotę odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach Krakowskiego Panelu Klimatycznego. Weźmie w nim udział 60 wcześniej wybranych mieszkańców.
- Celem programu ma być realna poprawa jakości powietrza oraz ograniczenie zużycia energii.
Czym jest Krakowski Panel Klimatyczny?
Jest to innowacyjna, choć od dawna wyczekiwana inicjatywa. Jej powołania domagano się już podczas Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w 2019 roku. Władze miasta w końcu dostrzegły problem i postanowiły się z nim zmierzyć. Na podjętą decyzję z pewnością miał wpływ również udział Krakowa w unijnym projekcie Climate KIC, który zobowiązuje go do osiągnięcia zeroemisyjności do 2030 roku.
Choć miasto od dłuższego czasu wdraża kolejne ekologiczne rozwiązania, Krakowski Panel Klimatyczny znacznie się od nich różni. Przede wszystkim dlatego, że polega na współpracy pomiędzy mieszkańcami a ekspertami. Nie będą to jednorazowe konsultacje społeczne, których wyniki szybko odejdą w zapomnienie, lecz zaawansowany, kilkumiesięczny projekt.
To jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku w mieście – ocenia prezydent Jacek Majchrowski. Zmiany klimatu są wielkim wyzwaniem nie tylko dla Krakowa i całej Polski, ale również całego świata. Panel obywatelski jest formą demokracji uczestniczącej. Jego celem jest wypracowanie odpowiedzi na pytanie, jak miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej – dodaje.
Niezwykle ważny jest również fakt, że efektem Krakowskiego Panelu Klimatycznego mają być gotowe rozwiązania. Deklaruję, że wypracowane i przyjęte w głosowaniu rekomendacje będą dla miasta wiążące. Oznacza to, że decyzje mieszkańców i mieszkanek Krakowa zostaną przeze mnie wdrożone w życie – mówi Jacek Majchrowski.
Czy ekologia jest ważna dla krakowian?
Zaproszenia do wzięcia udziału w Krakowskim Panelu Klimatycznym zostały wysłane do 20 000 losowo wybranych mieszkańców miasta. Odpowiedziało na nie 580 osób. To zaledwie 3 proc. z wytypowanej grupy. Spośród nich wybrano 60 uczestników, którzy pełnią funkcję tzw. soczewki miasta. Oznacza to, że reprezentują większą grupę społeczną, myślącą w podobny sposób. Mimo niewielkiego zainteresowania akcją, pozytywnym aspektem jest fakt, że wśród uczestników znalazła się zarówno młodzież, która od dawna jest najbardziej zaangażowana w sprawy ekologii i klimatu, jak i seniorzy. Najstarsza zarejestrowana osoba ma 87 lat.
Jak będą wyglądały prace?
Krakowski Panel Klimatyczny rusza już 10 kwietnia. Spotkania będą się odbywały cyklicznie, do 12 czerwca. Ze względu na trwającą pandemię, będą miały charakter zdalny. W ich trakcie współpracować ze sobą będą mieszkańcy oraz eksperci. Tematykę spotkań określili wspólnie członkowie Komisji Kształtowania Środowiska oraz niezależnych organizacji, takich jak Akcja Ratunkowa dla Krakowa, Strajk dla Ziemi czy Extinction Rebellion Kraków. Na ostatnim spotkaniu odbędzie się głosowanie, podczas którego wyłoniona zostanie zwycięska inicjatywa.