Urok starych kamienic czy praktyczny komfort bloków? Jaką nieruchomość warto kupić w Krakowie? Przedstawiamy plusy i minusy obu rozwiązań.
raków to miasto przesiąknięte widoczną na każdym kroku historią. Architektura Starego Miasta i otaczających go dzielnic obfituje w zabytkowe kamienice i klimatyczne wille. Równocześnie miasto jest terenem realizacji nowoczesnych inwestycji deweloperskich. Nie brakuje także osiedli z wielkiej płyty. Szukając mieszkania, wiele osób staje przed koniecznością dokonania wyboru: mieszkanie w kamienicy czy w bloku?
Mieszkanie w kamienicy: zalety i wady
W przypadku Krakowa podobnie jak innych starych miast, mieszkanie w kamienicy oznacza zwykle lepszą lokalizację. Stare budownictwo koncentruje się w szczególności w centrum. To m.in. takie dzielnice jak Stare Miasto, Kazimierz, Podgórze, Grzegórzki, Zwierzyniec, Stare Dębniki i Krowodrza. Każdej z nich trudno odmówić uroku, który wynika właśnie z charakterystycznej, zabytkowej zabudowy. Piękne elewacje i historyczne mury sprawiają, że mieszkania w kamienicy są niezwykle klimatyczne. Grube ściany z cegły skutecznie izolują odgłosy ulicy i sąsiadów oraz dają poczucie większej prywatności.
Wśród dostępnych mieszkań dominują zwłaszcza oferty z drugiej ręki, choć nie brakuje także lokali w stanie deweloperskim m.in. w rozbudowanych poddaszach lub attykach kamienic. Rynek mieszkań w Krakowie jest dynamiczny i zróżnicowany. Wśród nich znajdują się zarówno niewielkie lokale, jak np. https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/t/kawalerki/, jak i duże mieszkania wielopokojowe. Zwłaszcza te większe metraże urzekają przestrzenią i ciekawymi możliwościami aranżacji wnętrza, zwłaszcza jeśli w drzwiach i oknach pozostała oryginalna stolarka.
Wśród minusów związanych z zakupem kamienicy z pewnością można wymienić praktyczne aspekty, takie jak ogrzewanie lub stan instalacji. Grube mury ciężej nagrzać. Często źródłem ogrzewania jest energia elektryczna lub piec kaflowy, co może wiązać się z większymi opłatami za media. Przed zakupem mieszkania, warto przyjrzeć się także instalacjom i sprawdzić ich sprawność. Dotyczy to także ogólnego stanu technicznego lokalu oraz budynku, w którym się znajduje.
Przeprowadzenie remontu w kamienicy, często oznacza konieczność ściągnięcia starych warstw w tym podłogi oraz wykonania odpowiedniej izolacji, co generuje większe koszty niż remont mieszkania w bloku lub wykończenie stanu deweloperskiego. W przypadku wymiany okien czy barierek balkonowych w Krakowie często wymagana jest zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Minusem może być także to, co rozpatrujemy jako korzyść. Atrakcyjna lokalizacja blisko centrum to dostęp do kultury i oferty rozrywkowej, ale także mniejsza ilość zieleni, większy hałas oraz duża ilość turystów. Warto także pamiętać, że według statystyk policji, to właśnie na Starym Mieście dochodzi do największej ilości przestępstw i wykroczeń. Nie zmienia to faktu, że klimat starych kamienic kusi zarówno przyszłych mieszkańców, jak i najemców. Ofertę mieszkań na wynajem znajdziesz na https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/krakow/.
Mieszkanie w bloku: plusy i minusy
W przypadku Krakowa bloki możemy podzielić na kilka rodzajów. Zabudowa wielomieszkaniowa inna niż kamienice to m.in. bloki z wielkiej płyty, które koncentrują się w okolicach Prokocimia, Kocmyrzowa, Mistrzejowic i Ruczaju, zabudowa z lat 50-tych charakterystyczna dla Krowodrzy i Nowej Huty oraz nowe inwestycje deweloperskie, które znajdziemy właściwie w każdej części miasta oraz na jego obrzeżach.
Mieszkanie w bloku jest zwykle praktycznym i tańszym wyborem. Ogromna większość z nich jest w znacznie lepszym stanie niż kamienice. Jest to zasługa użycia nowoczesnych materiałów oraz wieloletniego nadzoru spółdzielni mieszkaniowej lub współpracy wspólnoty. Bloki, również te nieco starsze, są regularnie remontowane, ocieplane i modernizowane. Mieszkania zazwyczaj są podłączone do sieci miejskiego ogrzewania, co znacznie ogranicza wydatki na media.
Lokale mieszkalne w blokach są nie tylko łatwiejsze do ogrzania, ale także bardziej przytulne niż ogromne pokoje w kamienicach. To zasługa mniejszego metrażu i niższych ścian. W nowym budownictwie zwraca się dużą uwagę na aspekt ergonomii i funkcjonalności, dzięki czemu nawet niewielką przestrzeń można zaaranżować w ciekawy i wygodny sposób.
Mieszkania w blokach zwykle znajdują się na osiedlach, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i sprzyja sąsiedzkiej integracji. Zaletą lokalizacji poza centrum jest duża ilość skwerów, placów zabaw i ogólnie pojętej zieleni. Mieszkańcy nie mają także problemu z zaparkowaniem samochodu. Większość budynków posiada przynależne podziemne lub naziemne miejsca parkingowe.
Bloki nie są jednak pozbawione minusów. Klimat osiedli z wielkiej płyty może być dla wielu osób estetycznie odstraszający. Osiedla deweloperskie zniechęcają małymi odległościami między budynkami oraz brakiem prywatności. Do tego dochodzą jaskrawe elewacje lub wręcz przeciwnie wszechobecna szarość i pastele, które sprawiają, że krajobraz jest mdły i mało interesujący.
Nawet duże mieszkania w bloku nie dają poczucia przestrzeni. To efekt wspomnianych wcześniej niskich sufitów oraz mniejszych wnęk okiennych niż w przypadku kamienic. Warto także wspomnieć o cienkich ścianach, które sprawiają, że sąsiedzi słyszą się nawzajem, co w przypadku małych dzieci lub spotkań towarzyskich może być uciążliwe dla drugiej strony.
Jak widać, oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, przez co trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź. Wybór powinien być więc zawsze dopasowany do preferencji kupującego. Oferty mieszkań w kamienicach i nowszym budownictwie znajdziesz na portalu Gethome.pl.