- Małopolska od lat zmaga się z problemem nadmiernego zanieczyszczenia powietrza. Okazuje się, że jednym ze sposobów walki ze smogiem jest wielkoformatowy obraz, który od niedawna można podziwiać przy Bulwarze Wołyńskim, w pobliżu Forum-Przestrzenie.
- Mural jest w stanie pochłonąć tyle zanieczyszczeń, co drzewa posadzone na powierzchni 80 mkw.
- To efekt współpracy firmy Lajkonik oraz ekipy Murale Zooteka.
Lajkonik i Smok Wawelski w rolach głównych
Kraków słynie ze street artu, a pojawiające się w wielu miejscach różnokolorowe murale nikogo już nie dziwią. W tym przypadku jest jednak nieco inaczej. „Eko-art” to wyjątkowe malowidło, stworzone przy pomocy specjalnych oczyszczających powietrze farb Airlite. Przedstawia legendarne postacie nierozerwalnie kojarzące się z Grodem Kraka – Lajkonika oraz Smoka Wawelskiego. W tle pojawiają się również charakterystyczne krakowskie zabudowania i przekąski marki Lajkonik.
Oprócz walorów estetycznych mural posiada jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję. Dzięki użyciu farb o właściwościach fotokatalicznych rozkłada stykające się z nim cząsteczki pochodzące ze spalin samochodów, kotłów grzewczych czy dymu tytoniowego. Każdego dnia jest w stanie zneutralizować szkodliwe substancje wytwarzane przez 17 samochodów. Być może w skali miasta posiadającego prawie 800 000 mieszkańców nie jest to imponujący wynik, z pewnością zwraca uwagę na ważkość tematu, jakim jest ekologia.
Lajkonik jest częścią krakowskiej historii. Jednak wyzwania współczesności są dla nas tak samo ważne jak tradycja. Postanowiliśmy więc wykorzystać znane wszystkim krakowskie legendy do walki z niezwykle realnym problemem, jakim jest smog. Dzięki właściwościom farb użytych do stworzenia muralu przyczynimy się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście. Przez nadchodzące miesiące lajkonik i smok wawelski będą nie tylko cieszyć mieszkańców swoim wyglądem, ale także oczyszczać powietrze – ocenia przedsięwzięcie Małgorzata Stojanowska-Szulejko z firmy Lajkonik.
Mural oczyszczający powietrze nie jest krakowskim pomysłem
Inicjatorem przedsięwzięcia była firma Converse, które postanowiła stworzyć eko murale w 14 europejskich miastach. Jednym z nich była Warszawa. Pomysł został dobrze przyjęty przez mieszkańców, co dało początek kolejnym inicjatywom. Obecnie podobne dzieła można podziwiać w kilku stołecznych lokalizacjach. Kolejny mural powstaje właśnie w Szczecinie. Celem każdego z nich jest propagowanie ekologicznego stylu życia i zwracanie uwagi na problem, jakim jest smog. Być może w przyszłości w Krakowie pojawi się kolejny mural oczyszczający powietrze, tym razem w innej lokalizacji?