Na Zabłociu stanie nowy biurowiec Schindler Office

  • Rozpoczęto rewitalizację zabytkowej Willi Schindlera położonej przy ul. Romanowicza w Krakowie. W jej bezpośrednim sąsiedztwie powstanie również kameralny budynek biurowy. 
  • Inwestorem Schindler Office jest TEE Investment, natomiast projekt stworzyła pracownia STANDart ARCHITEKCI. 
  • Oddanie biurowca do użytku planuje się na 2022 r. 

Jak zmieni się wygląd willi Oskara Schindlera?

Budynek powstał w 1898 roku. Na początku stanowił część Fabryki Siatek, Mebli, Konstrukcji Żelaznych i Wyrobów Ornamentalnych Kutych Józefa Góreckiego. Później stał się zapleczem Fabryki Schindlera. Choć nie ma informacji potwierdzających, że niemiecki przedsiębiorca kiedykolwiek mieszkał pod tym adresem, zyskał on nazwę Willi Schindlera. Budynek długo należał do miasta, jednak od 28 lat jest w rękach prywatnych właścicieli – obecnie TEE Investment. Jego stan jest zły i bez wątpienia wymaga rewitalizacji.

Wszelkie podjęte działania mają na celu jedynie odrestaurowanie willi i przywrócenie jej dawnej świetności, z uwzględnieniem industrialnego klimatu miejsca. Tomasz Gurgul z pracowni projektowej STANDart ARCHITEKCI wyjaśnia: Nie planujemy ingerencji w wygląd istniejącego budynku, a jedynie jego renowację i przywrócenie do życia. Willa Schindlera zostanie odnowiona zgodnie z wytycznymi konserwatora. Projekt był uzgodniony u konserwatora i nadal wszelkie prace będą pod jego ścisłą kontrolą. Warto dodać, że budynek uznano za zabytek, a przy tej samej ulicy znajduje się również słynne muzeum – Fabryka Emalia Oskara Schindlera, która to nawiązuje do wojennych dokonań przedsiębiorcy. Za uratowanie swoich żydowskich pracowników przed śmiercią odznaczono go tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. 

Obok stanie Schindler Office

Drugim etapem inwestycji ma być budowa kameralnego, sześciokondygnacyjnego biurowca. Jego pięć pięter będzie się znajdowało nad ziemią, natomiast jedno poniżej poziomu 0. Tam właśnie powstanie m.in. parking podziemny. Budynek będzie miał prostą, zwartą bryłę oraz duże okna. Ciemną elewację zapewni wykończenie specjalnymi płytami. Wewnątrz, oprócz przestrzeni biurowych, znajdą się również lokale usługowe. Z kolei na parterze przewidziano miejsce dla działalności gastronomicznej. Natomiast pomiędzy budynkami powstanie zagospodarowany przez restaurację zielony ogród. Należy podkreślić, że prace nad Schindler Office rozpoczęły się już w 2020 roku.

Głównym założeniem inwestycji jest kameralny, wpasowany w charakter poprzemysłowej dzielnicy wygląd Schindler Office. Architektura części biurowej jest nowoczesna, prosta i jest jedynie tłem dla willi Schindlera – mówi Tomasz Gurgul. Część biurowa została zaprojektowana zgodnie z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania, który zakłada w tym miejscu utworzenie promenady, wzdłuż której nastąpi kontynuacja linii zabudowy, tworząc jej południową pierzeję – dodaje.

Fot. STANDart ARCHITEKCI.

Redaktor KRN Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *