Nowoczesne czarno-białe mieszkanie

Nowoczesne czarno-białe mieszkanie

Czerń i biel — dwa podstawowe, kontrastujące ze sobą kolory, których umiejętne połączenie może stworzyć unikatową, zdyscyplinowaną przestrzeń. Kontrasty we wnętrzach nadają im charakter, pozwalają stworzyć wizualny ład oraz wyodrębnić strefy, pełniące określone funkcje. Wbrew pozorom, aranżacja wnętrza bazująca na zastosowaniu ograniczonej liczby kolorów nie jest prosta. Duże znaczenie mają faktury zastosowanych materiałów oraz odpowiednio dobrane dodatki. Czarno-białe mieszkanie jest wyzwaniem dla projektantów wnętrz.

Czarno-białe mieszkanie trzeba urządzić z pomysłem

Przykładem aranżacji, w której dominują biel i czerń, jest projekt 2-pokojowego mieszkania znajdującego się na przedostatnim piętrze nowoczesnego budynku. Mieszkanie o powierzchni 55 mkw. składa się z przedpokoju, kuchni, salonu, niewielkiej sypialni i łazienki. Układ pomieszczeń, który zastali projektanci, skłonił ich do wprowadzenia zmian. Dzięki nim uzyskano otwartą strefę dzienną — kuchnię połączoną z salonem. Z dzielącej obydwa pomieszczenia ścianki działowej pozostawiono jedynie środkowy fragment. W ten sposób powstały 3 połączone ze sobą strefy: kuchnia, jadalnia oraz salon. Co więcej, zdecydowano się pójść o krok dalej i zastosowane w kuchni płytki podłogowe przeciągnięto aż po sam przedpokój, który także pozostał otwarty. Na jednej ze ścian przedpokoju zastosowano dużych rozmiarów czarno-białą fototapetę, która widoczna z salonu, wyróżnia się we wnętrzu, skupia uwagę i nadaje mu unikatowy charakter.

Duże znaczenie dla domowników miało wygospodarowanie znacznej liczby miejsc przeznaczonych do przechowywania w kuchni, a tym samym zachowanie wizualnej przestronności w tej strefie. Większą część zabudowy przeniesiono więc na przeciwległą ścianę i zaprojektowano tam rząd pojemnych, sięgających aż do sufitu słupków. Na głównej ścianie w kuchni zastosowano wyłącznie niską, sięgającą blatu zabudowę. Strefa nad nią została pokryta lakierowanym szkłem w czarnym, matowym kolorze. Zdecydowano się także na nowoczesny, czarny okap w kształcie tuby. Całość dopełniają płytki podłogowe w oryginalne, geometryczne, czarno-białe wzory.

Beton architektoniczny a czarno-białe mieszkanie

Częściowo otwarta kuchnia pozwala na swobodną komunikację z pozostałą częścią strefy dziennej. Za dzielącą je ścianką powstała strefa jadalni. Tworzą ją drewniany stół, czarne, nowoczesne krzesła oraz 2 znacznych rozmiarów białe lampy. Całość znajduje się na tle ściany pokrytej betonowymi płytami, którymi obłożono także część ścian w salonie. Beton stał się w ostatnim czasie jednym z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do wykończania charakterystycznych ścian, nie tylko w biurach, restauracjach i innych przestrzeniach użytku publicznego. Beton architektoniczny zagościł także w naszych domach. Duża plastyczność tego materiału oraz wbrew pozorom — lekkość, pozwala formować z niego różne produkty — od popularnych płyt, po dekory, lampy i inne dodatki.

Wizualną „surowość” betonu może ocieplić odpowiednie połączenie z innymi materiałami, na przykład z drewnem. Często jednak owa „surowość” stanowi główny powód, dla którego decydujemy się zastosować we wnętrzach właśnie ten materiał. Oferta rynkowa jest szeroka. Znajdziemy beton w różnych odcieniach oraz o różnym stopniu porowatości. W prezentowanym projekcie zastosowano beton o maksymalnej dostępnej porowatości i w jednym z ciemniejszych odcieni.

Magia drewna

Dla optycznego wyodrębnienia strefy wypoczynkowej, projektanci zdecydowali, że zastąpią beton architektoniczny okładziną z płyt drewnianych. Materiał ten miał za zadanie ocieplić tę część wnętrza, tworząc tło dla telewizora i sąsiadującej z nim zabudowy. Stosowanie płyt drewnianych to obecnie, obok betonu, jeden z najbardziej popularnych sposobów wykańczania ścian. Panele ścienne z drewna naturalnego, laminowane lub fornirowane dodają elegancji, pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji, świetnie sprawdzają się też we wnętrzach skandynawskich. Drewno w architekturze wnętrz, niegdyś lakierowane, obecnie można pokrywać preparatami pogłębiającymi jego kolor i fakturę, do których należą bejca i oleje. Popularne, zwłaszcza w związku z popularyzowaniem stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz, stało się także jego bielenie.

Drewniane okładziny mogą przybierać różne formy — od wielkoformatowych płyt, przez drobnych rozmiarów deseczki, po zróżnicowane, frezowane wzory. Atrakcyjnym rozwiązaniem jest także zestawianie obok siebie płyt o przeciwnych kierunkach usłojenia. Wybór jest duży, jedyne ograniczenie to nasza wyobraźnia. W prezentowanym projekcie, poza okładziną w salonie, drewno — jednak w innej formie, zdecydowano się zastosować także w sypialni. Dominujący tam ciemny beton został zestawiony z wykończonymi fornirem deseczkami, tworzącymi ażurową ściankę za wezgłowiem łóżka. Po jego obu stronach ustawiono nowoczesne szafki nocne, nad którymi zawisły subtelne lampki w białym i złotym kolorze. Nie zabrakło też miejsca na pojemną szafę, której jeden z frontów pełni funkcję lustra.

Lustro optycznie powiększy czarno-białe mieszkanie

Stosowanie lustrzanych frontów to idealne rozwiązanie, szczególnie w ciasnych przedpokojach, gdzie poza miejscem na niezbędną szafę, wygospodarowanie fragmentu ściany na lustro często staje się niemożliwe. Lustra świetnie sprawdzają się także w monochromatycznych wnętrzach, w których ciemne barwy optycznie pomniejszają przestrzeń. Zadaniem luster jest jej powiększenie. Decydując się na aranżację wnętrza w monochromatycznych barwach, pamiętajmy, że ponadczasowe połączenie bieli i czerni warto urozmaicić wprowadzeniem zróżnicowanych faktur. Chcąc uzyskać niebanalny efekt, stosujmy oryginalne dodatki: tapety, obrazy, tkaniny. Nie zapominajmy też o roli drewna, które doskonale łączy się zarówno z bielą, jak i czernią, ocieplając wnętrze i wprowadzając do niego przytulny nastrój.

Tekst/Agnieszka Dubiel, Artur Cygańczuk

Projektowanie wnętrz, mieszkań, domów, biur, restauracji, przestrzeni publicznych, ogrodów, wizualizacje produktów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *