Firma ArcelorMittal Poland poinformowała, że wielki piec oraz stalownia istniejące w Krakowie od kilkudziesięciu lat zostaną wyłączone w ciągu najbliższych tygodni. Zamknięcie pieca w Nowej Hucie to efekt braku rentowności przedsiębiorstwa, którego sytuacja stała się cięższa również z powodu pandemii.
Ta decyzja nie oznacza jednak, że przestanie funkcjonować również krakowska koksownia i dział przetwórczy huty. Firma w ciągu ostatnich kilku lat zainwestowała w niego 500 mln zł. Tymczasem obecnie spółka została zmuszona do skoncentrowania produkcji części surowcowej w zakładach zlokalizowanych w Dąbrowie Górniczej.
Przypomnijmy, że już w listopadzie ubiegłego roku piec został wygaszony. Jednakże ArcelorMittal Poland podkreślał, że działanie to ma wyłącznie charakter tymczasowy. Wówczas tłumaczono to zmniejszonym zapotrzebowaniem na stal czy też brakiem środków ochronnych dla producentów z UE.
Co spowodowało zamknięcie pieca w Nowej Hucie?
Decyzję tę należy rozpatrywać poprzez przeanalizowanie kilku czynników. Otóż coraz wyższe ceny za energię oraz perspektywa wprowadzenia kolejnych opłat w ramach mającego wejść w styczniu przyszłego roku rynku mocy, a także niedawna decyzja Komisji Europejskiej o zwiększeniu limitów bezcłowych na odbieranie wytworów ze stali produkowanych poza UE to wciąż nie wszystko. Do tego doszło również zaburzenie równowagi warunków, na których działają producenci europejscy oraz firmy z krajów Trzeciego Świata. Ci drudzy bowiem nie mają obowiązku ponoszenia kosztów z tytułu EU ETS (europejskiego systemu handlu prawem do wytwarzania CO2). W skrócie: ceny dla europejskich producentów wzrastają, a ich konkurenci tylko dzięki temu zyskują. Spore konsekwencje dla europejskiego hutnictwa przyniosła również pandemia koronawirusa. Mimo że od kilku tygodni obserwujemy niewielki wzrost popytu, spowodowany głównie uzupełnianiem zapasów, to zapotrzebowanie na stal jest wciąż znacząco niższe niż przed pandemią – ocenił Sanjay Samaddar, dyrektor generalny i prezes zarządu firmy.
Sytuacja pracowników jest stabilna
Część osób, które w wyniku decyzji przedsiębiorstwa już w zeszłym roku straciły dotychczasowe zatrudnienie, znalazły pracę w pozostałych zakładach ArcelorMittal Poland. Te znajdują się np. na Śląsku. Z kolei niektórzy pracownicy jeszcze w marcu, z powodu pandemii przeszli na postojowe urlopy. Jeszcze inni wkroczyli w tym czasie w okres emerytalny. Dlatego też liczbę osób, które bezpośrednio teraz dotknie zamknięcie pieca w Nowej Hucie, szacuje się na ok. 650. Wspólnie z naszymi partnerami społecznymi, ze związkami zawodowymi szukamy rozwiązań dla wszystkich tych osób i nie zakładamy żadnych zwolnień – podkreśliła Marzena Rogozik, przedstawicielka firmy.
Czym zajmuje się ArcelorMittal Poland?
Spółka działa z sukcesem na polskim rynku od kilkunastu lat. Jest największym producentem stali na terenie naszego kraju. Poza województwem małopolskim, ma swoje odziały również na terenie Śląska i Opolszczyzny. We wszystkich swoich filiach firma zatrudnia łącznie ponad 10 tysięcy osób. Warto wspomnieć, że ów producent jest częścią światowej grupy ArcelorMittal. Prowadzi ona działalność na terenie 100 krajów i wytwarza 100 mln ton stali w ciągu roku.
Fot. Zygmunt Put, lic. CC BY-SA 3.0.
Słowa mają ogromną moc, Ja bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zaklęta jest madrość, której szukamy w życiu przez bardzo długi czas. Twój blog to dosadnie urzeczywistnia!