Park Jerzmanowskich ponownie otwarty

26.09.2020 r. zakończyła się rewitalizacja zabytkowego terenu zielonego, znajdującego się w Dzielnicy XII Prokocim. Obecnie Park Jerzmanowskich jest już dostępny dla krakowian.

Zajmuje on 7 ha i znajduje się w południowo-wschodniej części miasta. Prace remontowe rozpoczęły się w sierpniu 2019 r. i trwały ponad rok. Przez cały czas toczyły się pod ścisłym nadzorem miejskiego konserwatora zabytków, ponieważ teren znajduje się w rejestrze zabytków. Na jego powierzchni rośnie wiele chronionych drzew, będących żywymi pomnikami przyrody. W oficjalnym, ponownym otwarciu parku uczestniczył m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Cała inwestycja kosztowała miasto 14 mln zł.

Jak po rewitalizacji wygląda Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich?

Nową przestrzeń zaprojektowano tak, by była funkcjonalna, a jednocześnie nawiązywała do zabytkowego terenu należącego kiedyś do rodziny Jerzmanowskich – znanych działaczy społecznych i filantropów. Szczególnie zadbano o roślinność parku. Do starych drzew o historycznej już wartości dosadzono 220 nowych drzewek, 8000 krzewów oraz ponad 29 000 bylin, które zakwitną wiosną. Wśród sadzonek znalazły się m.in. różne odmiany lipy, klony, dęby, buki, kasztanowce, jesiony, magnolie, róże czy forsycje.

Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?

Również w kwestii infrastruktury Park Jerzmanowskich przeszedł dużą transformację. Przeprowadzono remont wszystkich alejek, wymieniono oświetlenie, a na przepływającej przez jego teren rzece Drwince postawiono nowy mostek.  Na terenie parku znajdują się także ogólnodostępne toalety.

Dzieci mogą do woli korzystać z nowoczesnego placu zabaw, natomiast dorośli z siłowni plenerowej. Ciekawostką jest również fakt, że Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich posiada obecnie dwie fontanny – jedna z nich to zabytek, zaprojektowana przez prof. Wiktora Zina, którą przez lata mogliśmy oglądać na Rynku Głównym. Później została zdemontowana i trafiła do magazynu, a teraz udało się nadać jej drugie życie. Kolejną jest odrestaurowana kamienna fontanna, która pochodzi z czasów rodziny Jerzmanowskich. Jest to ukłon w stronę historii tego miejsca oraz Krakowa.

Fot. Piotr Cholewa, lic. CC BY 4.0

Źródło:https://glos24.pl/krakow-zakonczyla-sie-rewitalizacja-zabytkowego-parku-jerzmanowskich

Przeczytaj również o Parku Kulturowym na Nowej Hucie.

Redaktor KRN Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *