W ubiegły czwartek 5.11.2010 r. odbyło się pierwsze spotkanie powołanej przez prezydenta Jacka Majchrowskiego Rady Konsultacyjnej. Jego celem było omówienie nowego projektu urbanistycznego, jakim jest Park Edukacyjny w Branicach.
Skansen i kąpielisko w Nowej Hucie
Inwestycja ma się stać częścią powstającego już Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”. W jego skład wejdą zmodernizowane kąpielisko, centrum geotermalne oraz liczne tereny rekreacyjne. Zakończenie prac planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Park Edukacyjny w Branicach powstanie natomiast najwcześniej za 3 lata. Jego głównym elementem będzie skansen, ukazujący historyczną zabudowę podkrakowskich wsi. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach projektu „Kraków – Nowa Huta przyszłości”.
Autorem koncepcji urbanistyczno- architektonicznej jest zespół Politechniki Krakowskiej, pod kierownictwem dr hab. Mariusza Twardowskiego. Wiceprezydent miasta ds. zrównoważonego rozwoju Jerzy Muzyk określił podjętą inicjatywę słowami: „Celem działania naszej rady jest wsparcie merytoryczne spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości, której powierzono realizację ambitnego przedsięwzięcia – budowy Parku Edukacyjnego Branice. Powstanie tej instytucji będzie realizacją postulatów zgłaszanych przez liczne środowiska kultury i miłośników Krakowa, dotyczących ochrony obiektów architektury drewnianej”.
Jak będzie wyglądał Park Edukacyjny w Branicach?
Celem skansenu jest możliwie najlepsze odwzorowanie wyglądu podkrakowskiej wsi z przełomu XIX i XX w. Zostaną tam przeniesione autentyczne, zabytkowe zabudowania z kilku miejscowości, tak, by stworzyć projekt, jak najwierniej odpowiadający rzeczywistości sprzed lat. Będzie tam można zobaczyć dwa modele charakterystycznej dla tych terenów zabudowy. „Rzędówkę”, czyli budynki mieszkalne ułożone w zwartym szyku od strony południowej oraz układ „samotniczy” w części północnej. Dodatkowo na terenie skansenu znajdą się m.in. drewniany kościół, karczma, plac galowy oraz sad. Tereny zielone inspirowane będą tradycyjnie porastającą tę okolicę roślinnością. W parku powstaną również budynki edukacyjne oraz wystawowe.
W ten sposób uda się stworzyć pokaźnych rozmiarów materiał etnograficzny, o dużej wartości edukacyjnej zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. „Naszym marzeniem jest stworzenie miejsca pięknego i tętniącego życiem w formie Parku Edukacyjnego, który będzie punktem docelowym wycieczek pieszych i rowerowych, odpoczynku mieszkańców, a także odpowie na chęć poznania charakterystycznego, unikatowego i cennego kulturowo krajobrazu wsi podkrakowskiej oraz zabytkowej architektury drewnianej. Przestrzeń dedykowana jest dla rodzin z dziećmi, osób starszych oraz grup szkolnych i zorganizowanych wycieczek, ale również indywidualnych osób, w równym stopniu turystów, jak i mieszkańców Krakowa. Przygotowywane przedsięwzięcie ma na celu promowanie aktywnego spędzania czasu w duchu poszanowania walorów ekologicznych miejsca oraz kształtowania poczucia tożsamości i edukacji w zakresie wiedzy o historycznej zabudowie podkrakowskich wsi” – przekonuje zastępca prezydenta Krakowa Anna Korfel-Jasińska.
Inwestorom zależy na stworzeniu nowoczesnej i ekologicznej przestrzeni. Całość ma być wyposażona w inteligentny system zarządzania obiektem. Obok parku edukacyjnego powstanie parking, wyposażony w ładowarki do pojazdów elektrycznych a jednym z głównych źródeł zasilania będą panele fotowoltaiczne. W planach jest również utworzenie w okolicy pola campingowego.
Warto wspomnieć, że w Dworze w Branicach obecnie znajduje się oddział Muzeum Archeologicznego Miasta Krakowa. Cały teren jest jednak bardzo zaniedbany.