Projekt domu – gotowy czy personalizowany?

Projekt domu - jaki wybrać

Świadomość możliwości wyboru wzrasta, a klienci coraz częściej pragną mieć domy dopasowane do indywidualnych potrzeb, zbudowane na miarę ich oczekiwań. Jakich wyborów dokonują? Jakimi kryteriami kierują się w wyborze projektu architektonicznego? Zastanawiasz się, jaki projekt domu wybrać? Odpowiadamy, jakie są wady oraz zalety projektów gotowych i indywidualnych.

Wiele osób planując budowę domu, zastanawia się, czy kupić jeden z wielu projektów gotowych oferowanych przez biura architektoniczne, czy jednak zamówić projekt personalizowany. Taki. który będzie niepowtarzalny i skrojony dokładnie na miarę ich potrzeb i marzeń. Wybór projektu domu jednorodzinnego to zazwyczaj jeden z pierwszych etapów w procesie budowy własnego lokum. Najnowszy raport o stanie mieszkalnictwa przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju podaje, że „w strukturze nowych mieszkań oddanych w 2019 r. największy odsetek (97,8 proc.) stanowiło budownictwo deweloperskie oraz inwestycje realizowane przez osoby fizyczne”. To pokazuje, że wśród najchętniej wybieranych przestrzeni mieszkalnych znajdują się właśnie domy jednorodzinne, budowane, by zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Z kolei wyniki Finansowego Barometru ING z listopada 2019 r. wskazały na to, że Polacy nadal chcą mieszkać „na swoim”.

Jaki projekt domu wybrać?

Posiadanie własnego domu daje komfort dostosowania przestrzeni do swoich potrzeb. Co to znaczy dopasować projekt do oczekiwań klienta, a co za tym idzie – jaki projekt najlepiej wybrać? Każdy inwestor ma dwa rozwiązania – może kupić gotowy projekt lub zamówić projekt personalizowany u architekta. Te dwa warianty mają swoje zalety oraz wady, dlatego wskazanie lepszej opcji nie jest wcale takie proste. Wszystko zależy od wymagań oraz możliwości inwestora. Najczęściej poszukiwania projektu zaczynają się od oglądania ofert w katalogach lub na stronach internetowych biur architektonicznych. Podjęcie decyzji o zakupie któregoś z nich często jest podyktowane ceną. A ta wydawać by się mogło, jest dużo niższa od kosztu opracowania projektu indywidualnego. Ale czy tak jest naprawdę? Czy projekt gotowy naprawdę jest tańszy?

Projekt domu – który będzie tańszy?

W ofercie biur projektowych w Polsce znajduje się mnóstwo projektów gotowych. Klient musi je „dopasować” do działki przeznaczonej pod zabudowę. Projekty gotowe dostępne są w wielu wersjach, dlatego wybór jest niemal nieograniczony. Wybierając konkretny projekt, przed zakupem należy upewnić się, czy budynek w takiej formie dostanie pozwolenie na budowę. Dom musi zmieścić się na naszej działce i spełniać wymogi planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy. Określają one m.in.: wysokość budynku, kąt dachu, materiały, czy kolorystykę. Aby mieć stuprocentową pewność, że wszystkie kryteria są spełnione, należałoby przed zakupem skonsultować wybór z architektem. Zajmie się on bowiem adaptacją projektu do lokalnych warunków. Proces ten polega na naniesieniu projektu na mapę wraz z opracowaniem przebiegu przyłączy i zagospodarowania terenu oraz uwzględnieniu ewentualnych zmian i korekt. A to wiąże się z dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez inwestora.

Z tego powodu często okazuje się, że projekt personalizowany, który uchodzi za dużo droższy, będzie w istocie kosztował niewiele więcej niż projekt gotowy. Szczególnie, jeżeli okaże się, że wybrany projekt domu naszych marzeń nie jest dostosowany do warunków przewidzianych dla danej działki.

Zalety i wady projektu typowego

Mówiąc o zaletach projektu gotowego, należy wymienić bardzo duży wybór projektów typowych. Przyspieszona jest procedura ich przygotowania oraz znacznie ograniczone są koszty. Do tego często dochodzi możliwość obejrzenia zdjęć budynku zrealizowanego według wybieranego przez nas projektu. Minusem jest natomiast powtarzalność, brak personalizacji rozwiązań, a także ograniczona możliwość w doborze projektu do nietypowych działek. To może skutkować tym, że nie będziemy w stanie idealnie wkomponować funkcji pomieszczeń do stron świata. To z kolei może doprowadzić do niedoświetlenia wnętrz.

Projekty niepowtarzalne

Inaczej jest z projektami architektonicznymi przygotowanymi dla konkretnego klienta. Wówczas on sam od początku wybiera wszystko z myślą o swoich oczekiwaniach. W tym przypadku istotny będzie również wybór odpowiedniego architekta – takiego, z którym kontakt jest łatwy i przyjemny. Projektowanie domu powinno być współpracą pomiędzy ekspertem i klientem, która doprowadzi do zaplanowania inwestycji. W projekcie personalizowanym główną zaletą jest uwzględnienie potrzeb przyszłych domowników i na tej podstawie rozplanowanie pomieszczeń oraz ich funkcji. Pod uwagę brane są również walory widokowe działki, a także jej oświetlenie słoneczne czy ukształtowanie terenu. Przez cały czas tworzenia inwestor, bazując na wiedzy i doświadczeniu architekta, ma kontakt z projektantem i na bieżąco może o wiele rzeczy zapytać, zasięgnąć porady oraz skorygować niektóre kwestie. Po zakończeniu opracowań klient dostaje gotowy projekt architektoniczno-budowlany, z którym może starać się o pozwolenie na budowę.

Jeśli chodzi o wady projektu personalizowanego, wymienić można czas oczekiwania. Proces projektowy trwa około 2-3 miesięcy, czyli znacznie dłużej niż kupno projektu gotowego. Ponadto koszt opracowania indywidualnego projektu zazwyczaj jest wyższy niż zakup i adaptacja projektu z katalogu.

Projekt domu – co wybierają klienci?

Zastanawiając się nad wyborem projektu, klienci zwracają uwagę przede wszystkim na swoje wymagania i możliwości. W przypadku, kiedy mają nieproblematyczną działkę o regularnym kształcie z wjazdem od północy, a także jeśli nie mają nietypowych potrzeb z reguły decydują się na kupno projektu gotowego. Jest to opcja wybierana również przez osoby, którym zależy na czasie, a projekt pasuje do krajobrazu działki i spełnia wymogi lokalnego prawa. Jednak kiedy inwestor w poszukiwaniu projektu dojdzie do takiego momentu, w którym stwierdza, że oferta katalogowa go nie satysfakcjonuje, a dodatkowo posiada trudną działkę z niekorzystnym usytuowaniem i nie chce budować w pośpiechu, wówczas zamawia projekt indywidualny. W biurach architektonicznych, z którymi współpracuję, w większości przypadków, bo około 60 proc. klientów ostatecznie decyduje się na projekt indywidualny.

architekt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *