Szczepienia przeciw koronawirusowi w Małopolsce – krakowscy radni zaniepokojeni procedurami

  • W całym kraju ruszył program szczepień przeciw SARS-CoV-2. Mimo że ich przebieg oraz kolejność podlegających zabiegowi grup społecznych zostały ściśle określone przez rząd, wzbudzają one wiele wątpliwości. 
  • Radni Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej oraz krakowscy lekarze wyrazili swoje zaniepokojenie ogólnym chaosem i brakiem rzetelnych informacji na temat lokalnego programu szczepień. Przedstawili je podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta.
  • Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego zwrócił natomiast uwagę na problem związany z utylizacją niewykorzystanych dawek szczepionki. 

Szczepienia przeciw koronawirusowi w Małopolsce w liczbach

W całym województwie powstały 492 punkty szczepień. W Krakowie jest ich 111. Najwięcej, bo 34 znajdują się w Śródmieściu, 31 na Krowodrzy, 29 w Podgórzu i 17 w Nowej Hucie. Do pracy przy podawaniu szczepionki zostały zaangażowane 143 zespoły medyczne. Według wyliczeń Narodowego Funduszu Zdrowia ilość ta pozwoli na zaszczepienie ok. 19 200 osób tygodniowo, czyli ok. 76 800 osób w ciągu miesiąca. Liczba ta jest na razie jedynie hipotetyczna, ponieważ program szczepień populacyjnych jeszcze się nie rozpoczął. Wiadomo jednak, że szacunki nie będą znacząco wyższe. Wynika to z limitów szczepionek przypadających na jeden punk szczepień, który obecnie wynosi 30 dawek dziennie. 

W pierwszej kolejności szczepienia populacyjne mają objąć seniorów. Jak zapewnia NFZ, już 14.01.2021 r. powinny być wystawiane odpowiednie skierowania, umożliwiające rejestrację w placówce. Publikujemy na stronach internetowych listę miejsc i podmiotów, które oferują szczepienie. W liście zawarta jest także mapa, która może pomóc znaleźć najbliższy punkt szczepień – przekonuje koordynatorka oddziałowa NFZ szczepień populacyjnych w Małopolsce, Katarzyna Latko. Dodaje, że na szczepienia przeciw koronawirusowi w Małopolsce będzie się można zarejestrować za pomocą infolinii obsługującej e-rejestracje lub poprzez internetowe konto pacjenta.  Pacjent nie musi posiadać druku lub informacji o skierowaniu na szczepienie –  podsumowuje koordynatorka NFZ.

Kontrowersje wokół procedur 

W czasie posiedzenia RM radna Anna Prokop-Staszecka zwróciła uwagę na fakt, że kwestia szczepień przeciwko koronawirusowi w Krakowie wiąże się z olbrzymią dezinformacją. Według niej wiele placówek POZ-u nie posiada wiedzy na temat miejsc, w których można się poddać szczepieniu. Tym samym zainteresowani pacjenci nie otrzymują dostatecznych informacji. Radna podkreśliła również, że sposób rejestracji na szczepienia nie jest dostosowany do potrzeb seniorów. W wielu przypadkach zwyczajnie nie radzą sobie oni z najnowszą technologią. Wielokrotnie nie posiadają nawet komputerów z dostępem do Internetu. Katarzyna Latko potwierdziła, że skierowania mają jedynie formę elektroniczną, natomiast listy punktów szczepień mają być podane także w „formie gazetowej”. Obecnie nie wiadomo jednak, gdzie ani w jakim terminie zostaną one przedstawione.

Problematyczna dystrybucja szczepionek

Kolejną kwestią jest utylizacja szczepionek. Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego podkreśla, że obecny system szczepień powoduje konieczność utylizacji części dawek z ampułki (1 ampułka to 5-7 dawek szczepionki). Wynika to z faktu, że nie wszystkie zarejestrowane osoby stawiają się w wyznaczonym terminie, a szczepionek nie można przechowywać. NFZ wydał oświadczenie, że niewykorzystanych dawek nie można wykorzystać do zaszczepienia innych osób, np. pracowników szpitala. Trzeba je więc zniszczyć. Dyrektor Jerzy Friediger podkreślił, że taka postawa NFZ-u jest oburzająca.

Nie mogę się z czymś takim pogodzić. Jako lekarze stajemy na głowie, żeby wyszczepić jak największą liczbę osób i działanie, do jakiego jesteśmy zmuszani, jest nie do przyjęcia. Czy stać nas na marnowanie tak cennych materiałów, jakimi są szczepionki?  –  pytał dyrektorNawiązując do  sytuacji związanej z szeroko omawianym w mediach szczepieniem celebrytów oraz osób spoza grupy 0, dyrektor szpitala podkreślił, że jego zdaniem lepiej zaszczepić 10 celebrytów, niż zmarnować choćby 1 dawkę. Lekarza poparło wielu radnych, m.in. Alicja Szczepańska, która zgłosiła prośbę o wystosowanie rezolucji do Ministerstwa Zdrowia w sprawie zmiany obecnie obowiązujących procedur utylizacji otwartych i niewykorzystanych ampułek.

Obecnie trwają przygotowania do szczepień populacyjnych. Zespoły medyczne przechodzą szkolenia, m.in. z obsługi programu  do zamawiania szczepionek oraz wystawiania e-rejestracji. Szczepienia przeciw koronawirusowi w Małopolsce mają się rozpocząć 24.01.2021 r. 

Redaktor KRN Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *