- Akcja odbywa się w terminie 16-22.09, a jej zwieńczeniem jest obchodzony w najbliższą środę Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji wszyscy krakowianie mogą wówczas skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.
- Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej. W Krakowie realizuje ją wiele jednostek takich jak Straż Miejska, Wydział ds. Jakości Powietrza, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Zarząd Transportu Publicznego i Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie czy Wydział Gospodarki Komunalnej. Koordynatorem akcji jest natomiast Wydział Kształtowania Środowiska UMK.
Skąd pomysł na Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu?
Inicjatywa ta po raz pierwszy pojawiła się w 2002 r. i od tamtego czasu odbywa się cyklicznie w połowie września. Co ciekawe, oprócz państw starego kontynentu, do wydarzenia dołączyły m.in. Japonia, Chiny oraz Argentyna. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem ogromnej ilości zanieczyszczeń emitowanych przez silniki samochodów oraz zachęcenie mieszkańców miast do korzystania z publicznego transportu zbiorowego czy car-poolingu. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu propaguje również ekologiczne jednoślady takie jak rowery czy hulajnogi.
Polska aktywnie uczestnicy w wydarzeniu, a od 2018 r. dodatkowo przyznaje specjalne Nagrody Ministra Infrastruktury w czterech kategoriach. Otrzymują je najbardziej aktywne pro-ekologicznie województwa, duże (powyżej 50 000 mieszkańców) oraz mniejsze miasta za najlepiej przeprowadzoną kampanię lokalną, a także miasta i gminy wyróżniające się najciekawszą działalnością w zakresie ETZT.
Co dzieje się w Krakowie?
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu wiąże się z licznymi wydarzeniami i atrakcjami dla mieszkańców. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”. W stolicy Małopolski zostało ono rozszerzone i brzmi „Jestem eko w Krakowie – korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”.
W czasie ETZT w mieście można m.in. wykonać bezpłatny serwis roweru, wziąć udział w wielu konsultacjach, wykładach oraz konkursach. Dla chętnych organizuje się również darmowe wycieczki rowerowe po mieście. Wydział Kształtowania Środowiska UMK przewidział rozdawanie sadzonek roślin, będą również specjalne zajęcia dla uczniów szkół podstawowych organizowane przez straż miejską pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”.