W czasach rozwoju cywilizacyjnego oraz codziennej pogoni za karierą człowiek coraz bardziej skłania się ku ucieczce do natury. Zwłaszcza w wysoko rozwiniętych aglomeracjach miejskich, gdzie niejednokrotnie na co dzień mieszkańcy mają utrudniony dostęp do terenów zielonych. Wystrój kuchni może nawiązywać do utęsknionej natury.
Naturalne materiały na topie
W ostatnich latach powstał silny trend imitowania materiałów naturalnych w formie materiałów wykończeniowych. Wykorzystuje się więc np. płytki ceramiczne i gresowe, panele podłogowe albo fototapety imitujące drewno, kamień czy też inne motywy roślinne. Materiały te świetnie komponują się zarówno z nowoczesnym budownictwem, jak i wnętrzami o charakterze zabytkowym — zwłaszcza w przestrzeniach postindustrialnych. Jednakże w tym miejscu omówię nowoczesną realizację kuchni w stylu retro-skandynawskim. Będzie można zobaczyć kilka z omówionych faktur materiałowych, spójnie współgrających, w połączeniu z nowoczesną zabudową meblową projektowaną specjalnie pod wymiar na indywidualne zamówienie.
Wystrój kuchni z wykończeniem imitującym elementy przyrody
W tej nowoczesnej kuchni dominują materiały o charakterze naturalistycznym, czyli takie, które swoim wyglądem przypominają surowce występujące w przyrodzie. Blaty robocze zostały wykonane ze specjalnej, odpornej na warunki panujące w kuchni płyty meblowej HPL, imitującej drewno orzechowe, która świetnie się sprawdza w użytkowaniu. Elementem nawiązującym do drewnianych blatów są płytki podłogowe wychodzące już poza obszar kuchni otwartej na jadalnię i salon. W samej kuchni możemy podziwiać ostatnio bardzo popularne płytki heksagonalne w trzech odcieniach kolorystycznych. Swoją fakturą przypominają nieco kamień. W części wychodzącej poza pomieszczenie przenikają się one z płytkami. Dodatkowym elementem imitującym jest specjalnie dobrana żaluzja okienna dopasowana odcieniem do koloru blatów roboczych. Same meble kuchenne mają gładkie, połyskujące fronty w stonowanych kolorach (biel, szarość i czerń). Stanowią one niejako tło dla interesujących faktur zastosowanych materiałów oraz służą do stonowania całości założenia. Ciekawym elementem w tej aranżacji są również płytki cegłopodobne położone pomiędzy meblami.
Wystrój kuchni musi mieć swój styl
W projektowaniu wnętrz można rozróżnić wiele stylów projektowych. W analizowanym projekcie kuchni zostały wykorzystane dwa. Pierwszy z nich to styl skandynawski — cechuje go prostota i przejrzystość formy wnętrza. Często stosowane są tutaj materiały naturalne, takie jak drewno, płytki heksagonalne imitujące kamień, płytki drewnopodobne, tapety ścienne z motywami roślinnymi. Drewno w aranżacji wnętrz stanowi element sprawiający, iż pomieszczenie staje się przytulne i ciepłe. Nie musi być to oryginalne drewno, zwłaszcza że w niektórych wnętrzach trudno utrzymać je w czystości, szczególnie w kuchni. Obecnie dostępne płytki czy panele wiernie imitują drewno, niejednokrotnie bardzo łatwo pomylić je z oryginalnym materiałem.
W projekcie kuchni klienci zdecydowali się na blaty z laminowanej płyty HPL, głównie ze względu na fakt, iż prawdziwe drewno wymaga częstej impregnacji, zwłaszcza w warunkach narażenia na plamienie i chlapanie wodą. Drewniane lub drewnopodobne blaty to również typowy element dla wnętrz w stylu skandynawskim, które doskonale komponują się z płytkami imitującymi beton lub kamień.
Drugi styl występujący w opisywanym wnętrzu to retro, w którym najbardziej charakterystyczną cechą są struktury ceglane. Nie jest to jednak typowy wyznacznik tylko i wyłącznie tego stylu, gdyż cegła występuje również w klimatach loft czy też industrialnych. Często w stylu retro zatem spotkamy charakterystyczne zegary, stare tablice, znaki drogowe zawieszone na ścianach czy też plakaty. W kuchni widzimy dosyć spory klimatyczny zegar wypełniony dużym lustrem, które dodatkowo powiększa optycznie kuchnię.