Zdolność kredytowa może okazać się czynnikiem determinującym podjęcie decyzji o zakupie mieszkania. Eksperci z agencji POWER HOLDING odpowiadają na najważniejsze pytania zadawane przez nabywców nieruchomości.
Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?
mówiąc, zdolność kredytowa liczona jest na podstawie naszych dochodów i zobowiązań. Różnica tych dwóch wartości podzielona przez liczbę członków naszej rodziny to kluczowy element zdolności kredytowej. Ogólna zasada jest bardzo prosta. Im większe będą dochody, a mniejsze zobowiązania (raty kredytów, pożyczek oraz poręczeń kredytów), tym nasza zdolność kredytowa będzie wyższa. Dlatego, szczególnie wtedy gdy dochody nie przewyższają średniej krajowej, warto pamiętać o tym, aby przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny w miarę możliwości uregulować aktualne zobowiązania oraz nie zaciągać kolejnych.
Często osoby planujące zakup mieszkania zapominają o tym, że do sumy zobowiązań zaliczane jest nie tylko nasze zadłużenia w bankach. Wlicza się do nich także np. alimenty oraz pożyczki z zakładu pracy. Bardzo często osoby, które nie posiadają wystarczającego wkładu własnego zbyt pochopnie decydują się na zaciągnięcie na ten cel kredytu gotówkowego. Niestety w niektórych przypadkach może on w znaczący sposób obniżyć naszą zdolność kredytową. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania warto skonsultować się ze specjalistą, który na podstawie analizy naszych dochodów i zobowiązań wskaże najrozsądniejsze rozwiązanie dostosowane do naszej aktualnej sytuacji finansowej.
Zdolność kredytowa – jak ją zwiększyć?
Często osoby planujące zakup nieruchomości na kredyt pytają o to, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Nie jest to proste, aczkolwiek możliwe. Możemy np. do kredytu dołączyć dodatkową osobę (np. rodziców czy rodzeństwo). Warunkiem jest, aby osoba ta, wykazywała dochody na akceptowanym przez bank poziomie. Innym proponowanym rozwiązaniem jest spłata istniejących zobowiązań. Warto pamiętać również o tym, że posiadanie wkładu własnego nie ma wpływu na naszą zdolność kredytową. Wkład własny sprawi, że warunki, na których bank udzieli nam kredytu, będą lepsze. Nie zwiększy to jednak naszej zdolności kredytowej, o czym często nie wiedzą osoby ubiegające się o kredyt na zakup własnego mieszkania.
Edyta Łopacka, ekspert ds. Produktów Bankowych Power Finances
Czy można negocjować warunki kredytu?
Oczywiście, z bankiem jak najbardziej możemy negocjować warunki udzielenia kredytu i warto o tym pamiętać w rozmowach z przedstawicielem instytucji finansowej, z którą chcemy podpisać umowę. Kredyt hipoteczny, to najczęściej zobowiązanie zaciągane na 20 czy nawet 30 lat. Dlatego im lepsze będą warunki udzielenia kredytu, tym większy będzie nasz komfort w całym okresie jego spłaty. Nie ulega wątpliwości, że negocjując z bankiem, trzeba mieć odpowiednią wiedzę na temat kredytów hipotecznych i naszych możliwości w tym zakresie. Dlatego, gdy nie czujemy się biegli w sprawach finansowych, warto skorzystać z pomocy pośrednika finansowego. Zanim przystąpimy do negocjacji, powinniśmy poznać propozycje różnych banków. Może się okazać, że warunki, które chcemy wynegocjować w jednym banku, drugi zaproponuje nam już na początku. Tu również pomocna będzie współpraca z doradcą finansowym, z pomocą którego przeanalizujemy i porównamy ze sobą propozycje różnych instytucji finansowych.
W przypadku kredytu hipotecznego negocjacji podlega wiele czynników. W zależności od banku możemy uzyskać lepsze oprocentowanie kredytu, niższe opłaty dodatkowe czy ubezpieczenie. Są to kwestie zależne od sytuacji klienta, bo banki do każdego podchodzą indywidualnie. Nasze możliwości negocjacyjne zależą od ogólnej oceny, jaką udzieli nam bank. Nie bez znaczenia jest tu wysokość naszych dochodów, wielkość kredytu czy okres kredytowania.
Katarzyna Grzeszczyk, ekspert ds. Produktów Bankowych Power Finances