Akcja „Zima” – jak Kraków przygotowuje się do nadchodzącego sezonu?

12700 ton soli, 4700 ton piasku oraz 745 ton chlorku wapnia – tyle wynoszą zasoby miasta, które mają zapewnić odpowiedni stan dróg i chodników w czasie nadchodzących mrozów. Tegoroczna akcja „Zima” rozpoczęła się już 15 października.

Akcja „Zima”, czyli szeroko zakrojone działania

Zima to wymagający okres dla służb miejskich. Nic więc dziwnego, że nie czekając na pogorszenie warunków atmosferycznych, już od kilku tygodni pracownicy służb przygotowują się na jej nadejście. Jak co roku powołano miejski komitet koordynacyjny ds. zimy, koordynowany przez MPO Kraków. W jego skład wchodzą: MPO, MPMiK, MPEC, ZDMK, MPK, ZZM oraz straż miejska. Łącznie obejmuje on 252 jednostki. Ich zadaniem jest utrzymanie w odpowiednim stanie dróg i chodników, ścieżek rowerowych, terenów zielonych i deptaków w parkach, a także sieci wodociągowych i ciepłowniczych.

Odpowiadają oni również za sprawne działanie komunikacji miejskiej, usuwanie awarii powstałych na torowiskach oraz przyjmowanie zgłoszeń mieszkańców i rozwiązywanie bieżących problemów. Większą część przygotowań miasto ma już za sobą. Przeprowadzono również kontrolę sprzętu do prac zimowych oraz firm będących ich wykonawcami. Dyspozytorzy MPO na bieżąco, przez całą dobę monitorują prognozy, by możliwie szybko przygotować się na ewentualne załamanie pogody. Do dyspozycji mają również monitoring miejski, czujniki określające temperaturę ulic oraz dane pochodzące z GPS-ów zainstalowanych we wszystkich pojazdach wspierających akcję „Zima”.

Akcja „Zima” z udziałem mieszkańców

MPO zaznacza, że mimo kompleksowych działań, w wielu sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc krakowian. Jeśli zauważą oni jakieś nieprawidłowości lub utrudnienia, takie jak oblodzenia, nieodśnieżone ulice i chodniki itp. mogą zgłaszać je telefonicznie pod numerem: 12 646 23 61 lub mailowo: interwencje24h@mpo.krakow.pl. Więcej informacji na ten temat oraz numery kontaktowe do poszczególnych jednostek można znaleźć tutaj: https://mpo.krakow.pl/pl/news/krakow_gotowy_na_zime. Zgłoszenia na infolinii awaryjnej będą przyjmowane całodobowo, a utrudnienia usuwane możliwie najszybciej. 

Kontrole instalacji grzewczych

Akcja „Zima” to tylko jeden aspekt planu na nadchodzący sezon. Według radnych miasta równie duże znaczenie ma zadbanie o czyste powietrze. W tym celu straż miejska po raz kolejny rozpoczęła kontrole instalacji grzewczych w krakowskich mieszkaniach i przedsiębiorstwach. Od początku października przeprowadzono ich 286, odnotowano 9 wykroczeń i wystawiono 3 mandaty, a 2 sprawy skierowano do sądu. Docelowo w tym sezonie grzewczym planowanych jest ok. 3000 kontroli. Z kolei w ubiegłym roku przeprowadzono ich aż 7000. 

Ich celem jest sprawdzanie, czy mieszkańcy dostosowują się do wymogów obowiązującej uchwały antysmogowej. Odpowiedzialni są za to strażnicy z Referatu Kontroli Odpadów oraz z Sekcji Ekologicznych. Wyposażono ich w monitor pyłu zawieszonego, kamery termowizyjne i drony. W trosce o środowisko podczas przeprowadzania kontroli poruszają się oni samochodami elektrycznymi. Badania pokazują, że jakość powietrza w Krakowie z roku na rok jest coraz lepsza. Z danych udostępnionych na stronie urzędu miasta wynika, że w  2015 r. średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynosiło 54 mcg./1 m3, w 2018 43 mcg./1 m3, natomiast  w 2019 r. 35 mcg./m3.

Zima bez jarmarku bożonarodzeniowego

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zimowej scenerii Krakowa bez wątpienia jest odbywający się na płycie Rynku Głównego jarmark bożonarodzeniowy. Jego organizatorem jest Krakowska Kongregacja Kupiecka.

Świąteczne targi od lat zrzeszały rękodzielników i przedstawicieli rzemiosła artystycznego, stanowiły również popularne miejsce rodzinnych spacerów. W tym roku, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, Wydział Spraw Administracyjnych UMK poinformował o konieczności jego odwołania. Zamiast tego uruchomiona zostanie interaktywna mapa z ofertą świąteczną miasta. Jest ona częścią akcji „W te święta zamawiam online!” i ma stanowić wsparcie dla przedsiębiorców, którzy wraz z odwołaniem jarmarku utracili jedno ze źródeł dochodu. Prezydent miasta Jacek Majchrowski zaprasza do aktywnego udziału w projekcie. Mieszkańców Krakowa zachęca natomiast do kupowania świątecznych upominków od lokalnych dostawców. 

Redaktor KRN Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *