Najem lokali użytkowych od miasta – jak wygląda procedura i kto wygrywa aukcje?

  • Organizowane przez Zarząd Budynków Komunalnych aukcje lokali przeznaczonych na wynajem w Krakowie odbywają się każdego miesiąca. Najbliższa będzie miała miejsce w poniedziałek 31 maja w urzędzie miasta na os. Zgody 2.
  • Do wynajęcia jest kilkanaście nieruchomości zlokalizowanych w różnych dzielnicach, od Starego Miasta po Nową Hutę (zdjęcia).
  • Miesięczną wysokość czynszu ustala się podczas licytacji, a jej minimalna stawka zależy m.in. od metrażu oraz lokalizacji.

Jak wygląda najem lokali użytkowych od miasta?

Posiadane przez gminę nieruchomości przeznaczone na prowadzenie działalności usługowej wystawia się na aukcje. W Krakowie odbywają się one w każdy ostatni roboczy dzień miesiąca. Wykaz wszystkich obecnie dostępnych lokali publikuje się minimum 21 dni wcześniej, a ich pełną listę można znaleźć tutaj. Co więcej, spis lokali otrzymują Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Krakowska Kongregacja Kupiecka czy Stowarzyszenie Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Krak-Business”. Nieruchomości można obejrzeć w czasie organizowanych każdego miesiąca dni otwartych. Pozwala to na ocenę ich rzeczywistego stanu oraz użyteczności w kontekście danego biznesu. 

Kto może wciąż udział w aukcji?

Najem lokali użytkowych od miasta skierowany jest zarówno do przedsiębiorców, jak i organizacji pozarządowych czy osób przedstawiających niekomercyjne potrzeby własne. Zalicza się do nich np. konieczność posiadania magazynu czy garażu. W takiej sytuacji w aukcji mogą wziąć udział również osoby prywatne. Wszyscy zainteresowani muszą złożyć w dzienniku podawczym ZBK ofertę udziału w aukcji.  Konieczna jest również wpłata wadium. 

Czy najem lokali użytkowych od miasta się opłaca?

Wysokość miesięcznego czynszu zależy od wielkości i położenia nieruchomości oraz rodzaju planowanej działalności. Aukcję wygrywa osoba, która zaproponuje najwyższą stawkę. To ona po dostarczeniu odpowiednich dokumentów i wpłaceniu kaucji w wysokości 300 proc. czynszu otrzymuje prawo najmu. Czy lokale oferowane przez miasto są tanie? Wiele zależy od samych licytujących, ponieważ to oni decydują o ostatecznym wymiarze ceny. Nie da się jednak ukryć, że w czasie aukcji można nabyć nieruchomości w bardzo atrakcyjnych cenach. Wynajem podobnych lokali od prywatnych właścicieli lub firm pośredniczących kosztowałby znacznie więcej.

Obecnie miasto oferuje lokale użytkowe o powierzchni od 25 do 120 mkw. zlokalizowane w ścisłym centrum – przy ul. Floriańskiej, Szewskiej czy Mikołajskiej, a także w innych częściach Krakowa, m.in. na Grzegórzkach czy w Nowej Hucie

Redaktor KRN Media

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *