- Od wczoraj do niedzieli 10 października krakowianie mogą oddawać głosy na projekty złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej edycji pojawiło się 497 zadań dzielnicowych oraz 99 ogólnomiejskich, przy czym do weryfikacji urzędników trafiło łącznie ponad 1000 wniosków (w sierpniu odrzucono niemal połowę z nich).
- Najwięcej projektów dotyczy zieleni oraz ochrony środowiska. W dalszej kolejności mieszkańcom zależy na poprawie infrastruktury oraz rozwoju kultury.
- Na realizację zwycięskich zadań przeznaczono w budżecie miasta 35 mln zł. Z tego aż 28 mln zł ma umożliwić sfinansowanie projektów dzielnicowych.
5,96 proc. – dokładnie tyle wyniosła frekwencja mieszkańców głosujących w ubiegłym roku na projekty budżetu obywatelskiego. Choć od 2015 roku, czyli pierwszej edycji BO, systematycznie zwiększa się kwota przydzielana na realizację projektów (początkowo było to jedynie 4,5 mln zł), nie towarzyszy temu większe zainteresowanie głosujących krakowian. Jest wręcz odwrotnie – w 2015 roku oddano bowiem 58,5 tys. ważnych głosów, a rok temu niewiele ponad 42 tys.
Przyczyn tego stanu rzeczy można dopatrywać się m.in. w krótkim czasie trwania głosowania, niewystarczającej kampanii informacyjnej ze strony Urzędu Miasta, ale też przeoczeniu, zapomnieniu lub utwierdzeniu mieszkańców w przekonaniu, że „mój głos i tak nic nie zmieni”. A jednak ostatnie edycje pokazują, że zmieni. I to sporo.
Dzielnicowe projekty budżetu obywatelskiego 2021
Najwięcej zadań dzielnicowych, bo aż 39, zgłosili mieszkańcy Podgórza. Również wysokim zaangażowaniem (30 lub więcej projektów) wykazały się dzielnice takie jak Stare Miasto, Prądnik Biały i Czerwony, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim, Wzgórza Krzesławickie oraz Nowa Huta.
Wnioskodawcom nie brakowało kreatywności, a spośród tylu złożonych projektów nie łatwo będzie wybrać te najlepsze. W zależności od dzielnicy pojawiły się następujące propozycje:
- Wrocław ma krasnale, a krakowskie Stare Miasto… SMOKI (szlak rzeźb) – Stare Miasto
- Kupno sprzętu dla strażaków z Westerplatte – Grzegórzki
- Montaż zielonych przystanków komunikacji miejskiej – Prądnik Czerwony
- Budowa inteligentnych ławek z gniazdkami USB – Prądnik Biały
- Zajęcia treningu wzroku dla dzieci – Krowodrza
- Zajęcia z tańca towarzyskiego i ludowego – Bronowice
- Zamontowanie wieży wspinaczkowej – Zwierzyniec
- Utworzenie Plant Dębnickich na Monte Cassino – Dębniki
- Wymiana starych lamp ulicznych na ledowe na osiedlu Cegielniana – Łagiewniki-Borek Fałęcki
- Przeprowadzenie warsztatów rękodzielniczych – Swoszowice
- Rewitalizacja Parku Duchackiego – Podgórze Duchackie
- Zakup nowości wydawniczych do lokalnego oddziału Biblioteki Kraków – Bieżanów-Prokocim
- Zakup i montaż kaczkomatów nad Zalewem Bagry – Podgórze
- Kurs języka angielskiego dla osób w wieku 50+ – Czyżyny
- Budowa miejsc parkingowych przy ulicy ks. Józefa Kurzei – Mistrzejowice
- Organizacja kameralnych koncertów plenerowych – Bieńczyce
- Darmowe kino plenerowe dla mieszkańców – Wzgórza Krzesławickie
- Warsztaty antydyskryminacyjne – Nowa Huta
Pełną listę tegorocznych projektów wraz z opisami znajdziecie w tym miejscu.
Ogólnomiejskie projekty budżetu obywatelskiego 2021
Wsród tego typu zadań prym wiodą te dotyczące ekologii, ochrony środowiska i zwiększania terenów zielonych w mieście. Jest więc propozycja zasadzenia drzew, krzewów, stworzenia, ale też rewitalizacji skwerów, parków, budowy Stanicy Kajakowej w Nowej Hucie, domków dla jeży czy Lotniczych Placów Zabaw.
Nie brakuje też zadań infrastrukturalnych. Do takich należą m.in. budowa ciągu pieszo-rowerowego na Prądniku, ustawienie ławek w miejscach przestrzeni publicznej, remonty nawierzchni ulicznych, instalacja oświetlenia na Plantach Dietlowskich, czy też zapewnienie dostępu do ładowarek mobilnych oraz Wi-Fi na przystankach MPK.
Krakowianie mogą głosować również na przygotowanie wystaw krakowskich malarzy, zajęcia z Gimnastyki Słowiańskiej dla kobiet, zatrudnienie miejskich behawiorystów, naukę jazdy na deskorolce, budowę pola do disc golfa i wiele innych.
Kompletną listę tegorocznych projektów wraz z opisami znajdziecie w tym miejscu.
Jak głosować?
Udział w głosowaniu – elektronicznym bądź stacjonarnym – może wziąć, bez względu na wiek, każdy mieszkaniec Krakowa (również ten niezameldowany). Na projekty budżetu obywatelskiego 2021 łącznie można oddać 6 głosów o wartości od 1 do 3 pkt. Listę zwycięskich zadań poznamy jeszcze w tym miesiącu.