- Muszyna jest dobrze znana miłośnikom wycieczek krajoznawczych. Miejscowość słynie z walorów uzdrowiskowych. Od lat 30. ubiegłego wieku widnieje na liście Związku Uzdrowisk Polskich. Wśród najważniejszych zabytków Muszyny możemy wymienić m.in. XIV-wieczne ruiny zamku starostów Państwa Muszyńskiego, podzamkowy zespół dworski z przełomu XVIII i XIX w., zabytkowe domy mieszczańskie i barokowy kościół z XVII w. W ostatnich latach uzdrowisko stało się także ośrodkiem, w którym powstają nietypowe, imponujące ogrody.
Dlaczego warto odwiedzić Ogrody Muszyny?
Do największych atrakcji Muszyny należą Ogrody Sensoryczne. To niezwykłe miejsce, które powstało po to, by pobudzać zmysły. Poszczególne elementy ogrodów działają na węch, wzrok, dotyk, słuch i smak zwiedzających. To nie tylko cel wycieczek turystycznych, ale także ośrodek różnego rodzaju zajęć edukacyjnych i terapeutycznych. Ogrody Muszyny są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów. Można tu również spacerować z wózkami dziecięcymi – ścieżki są wystarczająco szerokie. Tablice informacyjne przed wejściami do kolejnych stref ogrodu zawierają napisy w alfabecie Braille’a.
Zadbaj o siebie
Ogrody Sensoryczne w Muszynie zostały zaprojektowane z podziałem na 7 stref tematycznych. Pierwsza z nich dotyczy tematu zdrowia. Dla zwiedzających przygotowano zewnętrzną siłownię. Urządzenia do ćwiczeń stanowią część tzw. kinezyterapii, czyli leczenia ruchem. Plenerowa siłownia odpowiada zarówno możliwościom osób starszych, jak i dzieci. Otaczają ją klomby i ogródki skalne, na których rosną m.in. róże, żywotniki, świerki, klony i graby. Ze względu na uzdrowiskowy charakter całej miejscowości możemy być pewni, że podczas ćwiczeń będziemy oddychać czystym powietrzem.
Poczuj
Kolejną strefę w ogrodach zmysłów tworzą rośliny o najintensywniejszych zapachach. Kwiaty, drzewa i krzewy zostały dobrane w taki sposób, by powstały z nich przyjemne kompozycje zapachowe. Jedną z proponowanych edukacyjnych gier dla zwiedzających jest rozpoznawanie zapachów. W tej części ogrodu wyczuwalne są zwłaszcza lilie, świerki, jodły i hiacynty. Intensywnie pachną również przyprawy kuchenne, takie jak tymianek, szałwia i mięta.
Usłysz
W strefie dźwięku będą potęgowane wrażenia słuchowe. Zwiedzający usłyszą nie tylko wodę w strumieniu i śpiew ptaków, ale także trzask gałęzi pod stopami i żwir, którym wyłożono ścieżkę. Warto zwrócić uwagę na to, że kluczem do doboru gatunków drzew było wabienie ptaków. W związku z tym ta strefa jest szczególnie lubiana przez amatorów ornitologii. Doświadczenia będą intensywniejsze, jeśli na spacer wybierzemy się wieczorem lub po prostu zamkniemy oczy.
Posmakuj
Strefa smaku powstała z myślą o osobach, które lubią odkrywać nowe połączenia smakowe. W tym miejscu znajdziemy jadalne rośliny, hodowane w naturalnych warunkach. Zwiedzający mogą bez ograniczeń częstować się porzeczkami, malinami, aronią, orzechami czy innymi owocami i ziołami.
Zobacz
Kolejna część ogrodu ma działać głównie na zmysł wzroku. Ścieżka prowadzi wśród barwnych kwiatów i innych roślin typowych dla Popradzkiego Parku Krajobrazowego. W strefie wzroku znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać ruiny zamku w Muszynie, barokowy kościół znajdujący się w centrum miasta, a także pijalnię wody mineralnej Antoni. W bezchmurne dni widać również Tatry.
Strefa zapachowo-dotykowa to miejsce, w którym najczęściej organizowane są rodzinne pikniki. Rośliny ogrodowe zostały dobrane tak, aby pokazać różnorodność naturalnych kształtów, faktur i zapachów. Ostatnia część Ogrodów Sensorycznych stanowi przede wszystkim atrakcję dla zakochanych. Nowożeńcy przyjeżdżają tutaj, by sadzić rajskie jabłonie, symbolizujące początek ich wspólnej historii. W ten sposób rośnie tzw. las Afrodyty. Przy drzewkach są umieszczone kłódki z nazwiskami fundatorów. Muszyńskie Ogrody Sensoryczne są największym w kraju przykładem tak urządzonej zieleni parkowej. Wstęp nie jest biletowany.
Ogrody Magiczne
W Muszynie warto odwiedzić także Ogrody Magiczne, czyli obszar stawów rekreacyjnych, którego ozdobą są rzeźby wzorowane na antycznych posągach. Wejście do ogrodów prowadzi przez pijalnię wody mineralnej Antoni, istniejącą od 2001 r. Teren Ogrodów Magicznych zajmuje 27 000 mkw. powierzchni. W ogrodach ustawiono 10 rzeźb wykonanych z piaskowca. Przedstawiają one bogów greckich, muzy oraz symboliczne wizerunki pór roku. Autorami rzeźb są: Witold Czopowik, Edward Jeliński, Andrzej Rejniak, Piotr Siwczuk oraz artyści manufaktury Pracownia Chronos. Ogrody Magiczne zawdzięczają swoją nazwę miejscowej legendzie o złotej rybce, która ukazuje się w jednym z okolicznych stawów. Ponadto turyści tradycyjnie wrzucają monety do ogrodowej fontanny. W ten sposób mają zapewnić sobie powodzenie w życiu. Ogrody zaprojektowano jako przestrzeń otwartą, w wielu miejscach z bezpośrednią ekspozycją na słońce, w których w ciągu dnia można korzystać z zabiegów helioterapii.
Ogrody Biblijne
Ciekawym przykładem architektury ogrodowej są muszyńskie Ogrody Biblijne. Teren pełni jednocześnie funkcję dydaktyczną (jako ogród botaniczny), rekreacyjną (ze względu na ścieżki spacerowe), jak i religijną (na co wskazuje tematyka). Obszar 1,2 ha w całości poświecono motywom zaczerpniętym ze Starego i Nowego Testamentu. Rośliny występujące w ogrodzie to gatunki pochodzące z Jerozolimy i Palestyny. Projekt podzielono na 5 stref tematycznych: Ogród Historii Zbawienia (przedstawiający sceny od stworzenia świata po apokalipsę św. Jana), Ogród Krajobrazów Biblijnych (prezentujący geografię Palestyny), Winnica Pańska i Nauka Proroków (miejsce z kamienną wieżą strażniczą i przykładami gospodarki rolnej z czasów biblijnych), Dziecięcy Ogród Biblijny (teren z atrakcjami dla dzieci) oraz Ogród Zakochanych (labirynt z żywopłotu, który symbolizuje drogę od narodzin człowieka do jego śmierci). Ogrody Biblijne w Muszynie są największym tego rodzaju obiektem w Polsce.