Wielkanoc to czas, w którym barwne i naturalne dodatki pasują do każdego wnętrza. Zarówno w mieszkaniu urządzonym w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, jak i w tradycyjnym, pragniemy poczuć powiew wiosny. Świąteczna aranżacja nie musi być kosztowna i wymagać wiele czasu. Wystarczy wizyta w sklepie ogrodniczym. Przyda się także choćby niewielki talent plastyczny. Wystrój mieszkania na Wielkanoc może stanowić świetną zabawę dla całej rodziny.
Wystrój mieszkania na Wielkanoc nie musi być skomplikowany
Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia, równie naturalna jest potrzeba zmiany. Może być to drobna metamorfoza swojego wyglądu, inny rozkład dnia, nowe zajęcia. Czasem wystarczy odświeżyć najbliższe otoczenie, posadzić rośliny, częściej wychodzić do ogrodu czy udekorować mieszkanie w wiosennym stylu. Święta Wielkanocne usprawiedliwiają nawet największe szaleństwa związane z wystrojem wnętrz: kolorowe pisanki, zajączki, baranki i kartki świąteczne mogą pojawić się w dużych ilościach. Nie obawiajmy się, że otrzemy się o kicz i pozwólmy sobie na więcej swobody. Dzięki kolorowym dodatkom w mieszkaniu zapanuje radosny nastrój.
W domu jak w ogrodzie
Warto zadbać również o bardziej uniwersalne elementy dekoracyjne. Ciekawe kompozycje kwiatowe dodadzą uroku każdemu wnętrzu. Będą ładnie prezentować się w oryginalnych wazonach, w szklanych słojach lub butelkach. Sprawdzi się również trwalsza wersja doniczkowa. Doniczki warto ozdobić świątecznymi akcentami, żeby podkreślić ten wyjątkowy czas. Na zielonych gałązkach można zawiesić pisanki z ciekawymi wzorkami, a do wazonów przypiąć wielkanocną kartkę lub inne ozdoby z papieru.
Do wnętrz w stylu eko, prowansalskim lub rustykalnym będą pasować wiklinowe kosze, do których włożymy doniczki z kwiatami. Odpowiedni dobór roślin ożywi wnętrze. Zarówno w bukietach, jak i jako kwiaty doniczkowe, sprawdzą się niebieskie szafirki. Im ich więcej, tym efektowniej wyglądają. Kolor żółty może zagościć w mieszkaniu dzięki żonkilom. Kolejnym kolorowym dodatkiem mogą być np. fiołki.
Ciekawe kompozycje kwiatowe
Jeśli zależy nam na bardziej egzotycznym efekcie wizualnym, idealnym rozwiązaniem będzie posadzenie przy tarasie lub w dużych donicach na balkonie — magnolii w odmianie karłowej. Krzew kwitnie w kwietniu i maju, co oznacza, że w okresie świąt będzie wyglądał najpiękniej. Warto sięgnąć również po stokrotki i niezapominajki. Niech mieszkanie przypomina wiosenny ogród. Bardziej oczywistym pomysłem na kwiatowe kompozycje we wnętrzach są tulipany. Tworzą szczególnie ładne zestawienie z niezapominajkami i różnego rodzaju bylinami. Wybór jest szeroki, od ciętych kwiatów, po mniejsze odmiany botaniczne, które pasują zwłaszcza do małych skalniaków w przydomowym ogrodzie.
Z wiosną kojarzą się także tzw. bazie kotki, czyli kwiatostany wierzby iwy. Bazie pasują do niemal każdego bukietu jako dodatek podkreślający wiosenną porę roku. Dobrze wyglądają na tle zielonych liści lub wymieszane z intensywnie pachnącymi i barwnymi hiacyntami. Warto też wykorzystać bazie jako główny element dekoracyjny. Mogą występować w osobnych wazonach, być przypięte do firanek czy zawieszone na haczykach w kuchni, gdzie będą się suszyć zamiast ziół. Co ciekawe, wierzba iwa, która rodzi charakterystyczne bazie kotki, według ludowych wierzeń ma właściwości magiczne. Oddala zło od domowników, a przyciąga szczęście. Symbolizuje życie i płodność. Nie dziwi zatem, że tak bardzo kojarzy się z wiosną. Bazie można połączyć z typowo wielkanocnymi ozdobami. Ciekawym wariantem są pisanki oklejone „kotkami”. Można je zawiesić na gałęziach lub włożyć do świątecznego stroika. Oryginalnie wygląda również połączenie łodyg tulipanów z papierowymi, kolorowymi pisankami zamiast kwiatów. Trudno o bardziej wielkanocny dodatek niż bukiet pisanek.
Prosty sposób na wystrój mieszkania na Wielkanoc
Jeśli chcemy wprowadzić wiosenny i świąteczny nastrój nieco dyskretniej, wystarczy biały obrus i rzeżucha. Do przygotowania dekoracji potrzebne będzie naczynie, najlepiej z dekoracyjnym wykończeniem. Na środku wykładamy watę lub płatki kosmetyczne, siejemy na nich rzeżuchę i podlewamy przez kilka dni aż urośnie. Zielona i świeża, umieszczona na białym tle, przyciągnie wzrok i ożywi zastawę stołową.
Dekoracja stołu
Stół i inne meble można udekorować okazałymi stroikami świątecznymi. Ich podstawę będą stanowić młode gałązki drzew. To z nich wypleciemy formę, która, o czym należy pamiętać, powinna leżakować przez kilka dni aż utrwali się jej kształt. Bazę takiego wianka wielkanocnego stworzymy z gałązek brzozy, bazi, leszczyny, graba pospolitego, wierzby, cisa i żarnowca. Czasem wykorzystuje się też słomę. Aby zazielenić środek stroika, można włożyć do niego mech lub mini doniczki z żonkilami bądź innymi kwiatami kwitnącymi wiosną.
Wnętrze wianka mogą wypełnić również pisanki i kurczaczki. Aby zachować jak najbardziej naturalny wygląd takiej dekoracji wielkanocnej, zamiast wybierać wzorzyste wydmuszki lepiej je tylko zabarwić za pomocą naturalnych barwników. Pomocne będą łupinki orzechów włoskich, buraki ćwikłowe, cebula i czerwona kapusta. Urozmaiceniem jest też zboże wplecione w gałązki drzew. Sięgnijmy po jęczmień, pszenicę i owies. Do wianka można włożyć także gałązki borówki.