Nowy Targ Fot. Blooo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4476557
Małopolska na weekend. Sprawdzamy, czy warto odwiedzić Nowy Targ

Ścieżki edukacyjne, wyjątkowe okazy przyrodnicze, tarasy widokowe, biegi na orientację i geocatching — między innymi takie atrakcje czekają na turystów, którzy wybiorą się na weekend do Nadleśnictwa Nowy Targ.

Kamienica Aleksandrowiczów i historia mieszkającego w niej lekarza
Kamienica Aleksandrowiczów

Kamienica Aleksandrowiczów przy ulicy Brodzińskiego 9 roztacza widok na Bulwary Wiślane, co w z zestawieniu z charakterystyczną bryłą budynku otwiera przed historykami sztuki szersze pole interpretacyjne, kierując uwagę w stronę kamienic wznoszonych nad brzegiem Sekwany. Podobieństwo do zabudowy tego obszaru geograficznego potwierdza nieoficjalna nazwa budynku — Kamienica Paryska.

Dom Dziekański zdobi ul. Kanoniczą w Krakowie
Dom Dziekański

Nazwa budynku pierwszy raz pojawiła się w źródłach historycznych w 1401 roku. Już kilka lat wcześniej pod numerem 21 powstał tradycyjny dom mieszczański dla kanonika Jana z Brzeska. Początkowo obiekt przypominał inne gotyckie budowle wznoszone w tym okresie. Dopiero w kolejnym stuleciu przekształcono go w renesansową rezydencję dziekańską. Zmian dokonano w latach 1582–1592 pod kierownictwem nadwornego architekta Santi Gucciego, twórcy m.in. charakterystycznych maszkaronów na Sukiennicach.

Dom Esterki w Krakowie
Dom Esterki

Jeśli w legendzie o królewskim romansie poszukać ziarna prawdy, okaże się, że nazwa budynku nawiązuje do postaci Estery Małach. Była ona wnuczką lekarza z Opoczna. Według przekazu Jana Długosza ta niezwykłej urody Żydówka była związana z Kazimierzem Wielkim przez wiele lat. Owoce ich romansu (bądź nielegalnego małżeństwa) to dwaj synowie: Niemir i Pełka, którzy pozostali przy wyznaniu ojca.

Dom Długosza

Prawdopodobnie od początku istnienia ul. Kanoniczej znajdował się przy niej, pod numerem 25, budynek łaźni królewskiej. Obiekt został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku jako kameralny, parterowy dom. Na ten okres datowane są pozostałości murów znajdujące się w piwnicach i na parterze po wschodniej stronie. Tymczasem dziś dom Długosza stanowi siedzibę rektoratu Papieskiej Akademii Teologicznej. Została ona przemianowana w 2010 roku na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Jaka jest historia Domu Długosza?

Pałac Pusłowskich

Reprezentacyjna rezydencja przy ul. Westerplatte 10 w Krakowie jest czymś więcej niż dawną rodzinną siedzibą arystokratycznego rodu. W jej wnętrzach przez wiele lat gromadzono zbiory, dzięki którym Pałac Pusłowskich stał się jedną z największych i najbardziej wartościowych prywatnych galerii sztuki.