zawarcie umowy deweloperskiej
Czy zawarcie umowy deweloperskiej gwarantuje nabywcy nieruchomości pełne bezpieczeństwo?

Bez względu na to, jaką umowę zawrzemy, żadna litera, zdanie czy ujęty tam przecinek, nie da nam stuprocentowej gwarancji, że deweloper lub wybrany przez niego wykonawca nie okaże się oszustem czy nierzetelnym kontrahentem, lub że nie zaistnieje zdarzenie grożące powodzeniu inwestycji (np. w związku z nagłym wzrostem cen materiałów budowlanych, brakiem dostępności siły roboczej, uchyleniem decyzji o pozwoleniu na budowę itd.).

usługi budowlane
Niekompetentni fachowcy świadczący usługi budowlane – jak nie dać się im oszukać?

Jeżeli tzw. fachowiec, na dźwięk wyrazów pisemna umowa, galopuje w siną dal szybciej niż inflacja w naszym kraju, to warto zachować czujność. W wielu wypadkach niechęć do potwierdzenia ustnych ustaleń, stanowi bowiem wyraźny sygnał ostrzegawczy, że nie mamy do czynienia z uczciwym kontrahentem, dającym rękojmię, że danego słowa dotrzyma i nie będzie się poczynionych ustaleń wypierał.

zasiedzenie nieruchomości_krakula
Na czym polega zasiedzenie nieruchomości?

Zasadniczym skutkiem zasiedzenia jest nabycie prawa własności. Co istotne, dzieje się to automatycznie, z mocy samego prawa, z chwilą upływu wymaganego przez ustawę czasu. Późniejsze postanowienie sądu jedynie potwierdza fakt nabycia własności w drodze zasiedzenia.

„Polski Ład”
„Polski Ład” czy polski (nie) ład?

Cóż może powstać z połączenia dwóch ładnych i ładnie zaprezentowanych wyrazów? Z pewnością tylko coś ładnego. I do tego takie ładne logo: Polska. Ale czemu podzielona w paseczki? Kto widział konferencję prasową, na której zaprezentowano nowy „Polski Ład”, ten wie, o czym piszę.

Uciążliwy sąsiad – jak sobie z nim radzić?

Wie o tym niejeden Paweł, mający za ścianą lub podłogą uciążliwego Gawła. Przymusowe wysłuchiwanie polskiego disco, karczemnych awantur lub odgłosów wiertarki, bywa miłą odskocznią od szarej codzienności – o ile nie stanowi codziennej reguły.

Spółka nieruchomościowa, czyli wespół w zespół w ujęciu prawnym

Okazuje się, że zapisów o spółce nieruchomościowej, nie znajdziemy w przepisach kodeksu spółek handlowych. Nie jest to zatem nowa forma prowadzenia działalności.